OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

KAYIP ARKADAŞ

20160216_194409KAYIP ARKADAŞ

Günümüzde yaşadığımız durumlar üzerine Prof. Dr. Kemal Sayar’ın denemelerini içeren ‘Kayıp Arkadaş’  adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura sunuldu.

 

KÜRESEL MERHAMETSİZLİK

Kemal Sayar’ın ‘Kayıp Arkadaş’ adlı yapıtında yer alan denemelerinde özellikle günümüz Türkiye’sinden görünümler sunarak bir takım çözümlemelere gidiyor. Bizim insanımız üzerinden  bugünün yakıcı sorunlarına değiniyor.  Herkesin bir tapesi olma olasılığından, İslam ve şiddete Işid’den PKK’ya, göçmen sorununa yani küresel merhametsizliğe… değin birçok konuya değiniyor.

“Çamurlar içinde bir ölü çocuk bedeni, Suriyeli bir göçmen, denizin değil kü,resel merhametsizliğin yuttuğu bir körpe ruh.” (s.236)

Kemal Sayar’ın ‘Kayıp Arkadaş’ adlı yapıtındaki denemelerinin adları şöyle sıralanıyor: Büyük Kulak, Acının Aritmetiği, “Büyük Turp”u Beklerken, Homo Politicus’un Yükselişi, İçimizdeki Karanlık, Kalbi Çürümüş Bir Uygarlık, Barbarlıklar Çatışması, Kötülü,ğü İyilikle Sav, Var Olmayan Ev, İyi Müslüman, Kötü Müslüman, Unutuş ve hatırlayış, Kalpten kalbe Bir Yol Vardır Görülmez, İnsan Sığınaktır İnsan, Haysiyet, Konuşma Zamanı, Aşk ve Nefret, Uyaran Tepki, Yasımızı Birlikte Tutacağız, Güzel Ölme Sanatı, Fıtrat, Yalnızız, Kalbin Zamanı, Hatırasız ve Kimliksiz, Dini Şiddet Efsanesi, Nereye Bakıyorsun? Can Sıkıntısı ve Merhamet Daha Fazla Merhamet.

KENDİNİZİ BULABİLİR MİSİNİZ?

Kemal Sayar yapıtında yaşadığımız sıcak olaylar üzerinden bir takım çözümlemeler sunuyor okura. Birincisi toplumsal olarak durumumuzun ne olduğu ya da ne olacağı konusunu irdeliyor. İkinci olarak birey olarak durumumuzun ne olduğu konusunu masaya yatırıyor. bence, Kemal Sayar’ın çözümlemeleri arasında kişi kendisini belirleyip bundan sonraki yaşamına bir karar ve yön vermesi gerekiyor. Önemli olan yazarın belirttiği durumlar arasında hangisinin kendisinin olduğunu bulabilmesidir. Size sunulan gayet net fotoğrafta kendinizi bulabilir misiniz?

“Milletimizin kollektif bilinçaltında yurdunu korumak, kendine yurt bellediği  yeri muhafaza etmek yönünde kuvvetli bir dürtü vardır. Memleket meselesi bizim için çok önemlidir. O yüzden kendi memleketimizin dertleriyle çok ilgileniriz.” (s.169)

Kemal Sayar’ın ‘Kayıp Arkadaş’taki denemeleri yaşananlar karşısında sizin nerede ve hangi noktada olduğunuzu anımsatacak, belki de sorgulatabilecek bir yapıt.

Mustafa ASLAN

———————

Kayıp Arkadaş (Deneme), Kemal Sayar, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Şubat 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016