OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

KAYGI

mustafa sancarKAYGI

Mustafa Sancar Kaygı adlı romanında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki insanların yaşama tutunma mücadelesini anlatıyor.
Mustafa Sancar Kaygı adlı romanında üç yoksul kardeşin öyküsünü anlatıyor.

ÇUKUROVA YA DA KAÇAKÇILIK

Mustafa Sancar yazdığı yeriş yakından tanıyan daha doğrusu Siverek’te doğup büyüyen biris olduğu görülüyor. Yakından tanıdığı bu yerin yoksul insanlarının geçim kaynaklarının kıt olduğu görülüyor. Bunlardan biris mevsimlik işçi olarak Çukurova’ya gidip çalışmak, ötekiyse kaçakçılık yapmak.

Siverek’te yaşayan yoksul insanlar için Çukurova’nın özel bir anlamı olduğu görülüyor. Çünkü ekmek parasını kazanmak için Bereketli topreaklar adı da verilen bu yerlerde mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidiyorlar.

Yapıtta Siverekli’nin geçim kaynağı olarak sunulan bir başka alan ise kaçakçılık olduğu görülüyor. Kaçakılğın Siverek’ten Kilis’e kadar uzanan geniş bir alana yayıldığı görülüyor. yazar, kaçakçılar arasındaki kimi hesaplaşmaları da Suriyeli Semira aracılığıyla sunuyor.

II. PAYLAŞIM SAVAŞI YILLARI
Kaygı adlı romanındada Mustafa Sancar Menderes’in hükümetten uzaklaştırıldığı ve yargılandığı günlerden sözü II. Paylaşım Savaşı yıllarına getiriyor. Yazar, bu yıllardan söz ederken kimi anahtar sözcükler kullanıyor:Kıtlık, karne… gibi.

 

 

 

 

 

 

değerli okurumuz,

bu yazı henüz tamamlanmadı.

saygıyla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016