OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

KATYN KATLİAMI

20160206_213954

KATYN KATLİAMI

Alfa Yayınları Philip Kerr’in savaş suçlarını konu edinen ve gerçek olaylardan yola çıkarak yazdığı  romanı ‘Katyn Katliamı’ nı okurlara sundu.

İşte tam o anda bir mermi gögsüme bitişik tuttuğum ahşap dipçiğe isabet etti; darbenin etkisiyle birkaç metre gerileyip  çimlerin üzerine düştüm ama dipçiğe denk gelmese öleceğim muhakkaktı.” (s.518)


SAVAŞ SUÇLARI

Philip Kerr Polonyalı 22 bin subay ve sivilin öldürüldüğü olayları ve sonrasında yaşananları anlattığı ‘Katyn Katliamı’ adlı yapıtında, bu kez savaş suçlarını konu ediniyor. Yapıtta geçekten içinizi burkacak, midenizi kaldıracak sahnelerle karşılaşıyoruz. Ormanlık bir alanda yapılan ceset çıkarma çalışmaları ve ortalığı kaplayan kötü kokular, buradan payını koparmaya çalışan hayvanların verildiği yapıtta insanlığa karşı içlenen suçların en büyüğünden söz ediliyor.

“Uluslararası Tıp Heyeti Mayıs 1943 başında Berlin’de Katyn Ormanı Katliamı’na dair raporunu açıkladı; Heyet üyelerinin tümü gönüllüydü; hiçbir ücret ya da benzerin bedel almadı. Heyet Katyn Ormanında bulunan Polonyalı subayların….”(s.555)

 

YAHUDİLER

Philip Kerr daha önceki yazılarımda da sözünü ettiğim gibi, yapıtlarında  Yahudilerden söz ediyor.  II. Paylaşım Savaşı yıllarında genellikle Nazi Almanyasında Yahudilerin yaşadıkları mağduriyetler, uğradıkları haksızlıklar, sırf etnik kökenlerinden dolayı aşağılanmalarını veriyor.

Philip Kerr tarihe ‘Katyn Katliamı ‘ olarak da geçen gerçek bir olaydan yola çıkarak ördüğü romanıyla okura yeni ve trajik  bir serüvenin kapılarını açıyor.

Mustafa ASLAN

————————

Katyn Katliamı (Roman), Philipe Kerr Çeviren:Cem Demirkan, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Ocak 2016

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016