OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

KARTOPU

 

 

 

 

KARTOPU

 

Kartopu, Osman Aysu’nun günümüzün önemli bir sorunu masaya yatırdığı soluk soluğa okunan bir polisiye.

 

Su sorunu

 

Osman Aysu, genç bilim adamının deniz suyundan çok ucuza içme suyu elde etme projesini   “Kartopu Projesi” irdelediği romanda değişik ülkeleri de içermesi romanı daha inandırıcı kılmaktadır. Daha önceleri yapılan deniz suyundan içme suyu elde etme çalışmalarından oldukça farklıdır, bu. Romanın Türkiye, Rusya, Amerika, Norveç ve İngiltere’nin çok ucuza elde edilecek içme suyunun peşinde olmaları boşuna değildir. Yazar, suyun dünya ülkeleri için yaşamsal önem taşıdığını verdiği bilgilerle de doğrulamaktadır.

 

“…Bugün dünya genelinde sağlıklı içme suyuna yeterince ulaşamayan nüfus oranı 2.4 milyara ulaşıyor. Yine bu verilere göre susuzluk yüzünden her bir saniyede ölen çocuk sayısı  on yedi.” (s.139)

 

 

Mafyanın küreselleşmesi

 

“Kartopu”nda yazar mafyanın küreselleştiğini çok güzel vermektedir. Çünkü Rus Mafyası Türk Mafyası’nı tanımakta ve birlikte işler yapmaktadırlar. Romanda Türk mafyası için Rus Mafyası Türk bilim adamını kaçırabilmektedir.

 

“Moskova’dan bazı bilgiler aldık. Rus mafyası, Türk mafya lideri ile anlaşıp onun İstanbul’a getirilmesini sağlamış.”(s.268)

 

“Kartopu,” bir yanıyla mafya-istihbarat örgütleri işbirliğine dikkat çekmektedir. Mafya istihbarat örgütlerinin elinin altında tuttuğu b ir güç olmakla birlikte yeri geldiğinde de istihbarat örgütünü hizmetine koşturmaktadır. Yapıtta, mafya ile istihbarat örgütleri arasındaki işbirliğinden söz edilmektedir.

 

İstanbul (sarıyer)

 

Roman, dünyanın sayılı kentlerinde geçmektedir. Bu kentlerden birisi de İstanbul’dur. İstanbul’un çeşitli semtleri yer almaktadır, romanda. Bunlar arasında Beyoğlu, Çukurcuma, Teşvikiye, Kandilli, Taksim, 4. Levent ve Sarıyer adlarını sayabiliriz.

 

İstanbul’daki semtler arasında romanda Sarıyer’in belirgin bir ağırlığı vardır. Yazar gerek romanın önemli olaylarını buraya çekerek semti odaklaştırması ister istemez kimi bilgiler de verilmesine yol açmıştır. Sarıyer’in çarşısından semtin sosyal yapısına kadar uzanan bir bilgilendirmeyle karşı karşıyayız, “Kartopu”nda.

 

“Saat biri geçiyordu. Sarıyer çarşısı içinde dolaşan bir Nissan boş kaldırımların yanına park edip durdu.” (s.194)

 

Gerilim ve merak  

 

Okur, kitabın ilk sayfalarından itibaren kendini gerilimin içinde bulmakla birlikte sayfaların birbiri ardınca kovalanmasını sağlayan merak duygusu da hemen işe giriyor. Gerilim romanın ilerleyen sayfalarında okuru sarmalamış olsaydı, merak duygusunun hızı bu derece yüksek olmazdı. Bu da, birbirine eklenen merak ve gerilim halkalarıyla şiddetleniyor. Polisiyenin olmazsa olmaz ikilisi, yazarca yerinde kullanılmış, “Kartopu”nda.

 

Osman Aysu’nun su sorunu ekseninde ustaca kurguladığı “Kartopu”  yalın dili ve anlatımı sayesinde rahat okunan bir roman.

 

*Osman Aysu, Kartopu, 1. Basım: Kasım 2009, Alfa Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016