OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Karpatlar Şatosu

IMAG3226Karpatlar Şatosu

Jules Verne’in “Olaganüstü Yolculuklar” dizisinin üçüncü kitabı ‘Karpatlar Şatosu’ Alfa Yayınları tarafından yayımlandı.

hurafe ve bilim

‘Karpatlar Şatosu’ adlı yapıtında Jules Verne bilim ve hurafe arasındaki farkı ortaya koyuyor. Edebiyatımızda da rastladığımız “Perili Köşk,” “Gulyabani”i adlı yapıtları  da andıran kimi yerleri de içeren yapıtta hurafelere sarılmış insanların zavallılığını ortaya koyuyor. Yazaraçıkça bu hurafelerin saflıktan ve cahillikten beslendiğini belirtiyor. Halkın doğaüstü varlıkların yaşadığına inandığı Karpatlar Şatosu’nda durumun bambaşka olduğu görülüyor.

“Varlığını eski kalenin surları arasında gizlemeye karar verdiğinde, Baron de Gortz’un niyeti, bölge sakinlerinden hiçbirinin onun geri dönüşünden kuşkulanmaması ve kimsenin onu ziyaret etmeye etmemesiydi.” (s.220)

osmanlı imparatorluğu ve karpatlar şatosu

Jules Verne ‘Karpatlar Şatosu ‘ adlı yapıtı İmparatorluklar döneminde geçiyor. Yazar   ‘Karpatlar Şatosu’nun yerini belirlerken kimi sınırlar çiziyor. Bu sınırlar çizilirken Osmanlı İmparatorluğu’nu da anmadan geçmiyor.

“…Bölgeye ağ gibi yayılmış olan çok sayıda akarsu, Tisza ırmağının ve o muhteşem Tuna’nın kabarmasına yol açar. Tuna’nın Demir Kapıları, güneyde birkaç mil uzakta, Balkan sıradağlarındaki geçidi Macaristan ve Osmanlı İmparatorluğu sınırı üzerinde kapatır.” (s. 8)

Jules Verne ‘Karpatalar Şatosu’ adlı yapıtında kimi tarihi ve teknik gelişmeler konusundaki bilgilerimizi tazelerken, bilim ve hurafe çatışmasını güzel bir serüven eşiliğinde veriyor.

Mustafa ASLAN

———-

Karpatlar  Şatosu (roman), Jules Verne, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Mart 2015, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016