OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

karla gelen adam

karla gelen adam-mustafa aslan

 

Osman Aysu’nun ‘Karla Gelen Adam’ adlı polisiye romanı istihbaratçıları ve istihbarat savaşını uluslararası düzeyde anlatılıyor. Ezeli düşman İran ve İsrail ile Amerika’nın görevlilerinin ülkemizde yaşanan bir hesaplaşma veriliyor.

istihbaratçılar

Osman Aysu’nun yapıtlarının genelinde, biraz da polisiye türünün  özelliğinden kaynaklanan nedenlerden  işin içine bir yerlerden mutlaka istihbaratçılar giriyor. Aysu Bu yapıtında da istihbaratçıları yapıtında konuk ediyor. Bu kez yerli istihbaratçıların dışında yabancılar da işin içine giriyor.

iran, israil ve abd

Osman Aysu, ‘Karla Gelen Ada’ adlı yapıtını kurgularken uluslararası bir takım sorunlardan, kamplaşmalardan, çelişkilerden yararlanmış. Bu yapıtta İran, ABD, İsrail gizli servislerinin yanı sıra bir de Filistinli kahramanın olduğunu görüyoruz.

Yapıtta İran İslam Devrimi sonrasında yaşananlara da öncesiyle birlikte çok ayrıntıya girilmeden değiniliyor. İranlı Ticaret Bakanı’nın eski aşkının babası Şah ordusunda yüksek rütbeli  bir askerken devrim sonrasında sürgünde öldürülür.

Yıllar sonra, üniversitedeki aşkıyla görüşmeyi Türkiye ziyareti sırasında düşünen İranlı Bakan’ı eski aşkı defterden silmiştir. Eski aşkı Neyyire Mossad ajanlarıyla işbirliği yaparak ona suikast yapılmasına yardımcı olur. İranlı bakan yaralanır, sonrasında operasyonlar sürer.. Kitabın ilerleyen sayfalarında bu suikastla ilgili başka durumları da okuyoruz.

Osman Aysu, ‘Karla Gelen Adam’ adlı polisiye romanında istihbaratçıların Türkiye’deki bir serüvenine yer veriyor. Polisiyeden hoşlananlara önerilir.

MUSTAFA ASLAN

————————————

Osman Aysu, Karla Gelen Adam, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Ekim-2012

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016