OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

karıncalar arasında serüvenler

IMAG3557Karıncalar Arasında Serüvenler

Karıncalar… Hani şu çalışkanlıklarıyala bildiğimiz karıncalarla ilgili Mark W. Moffett’in ‘Karıncalar Arasında Serüvenler’ adlı yapıtı Alafa Yayınları arasında okura sunuldu.

“Çapulcu karıncalar, yuvaları etrafındaki tecavüzcüleri belirleyecek izcilerden yoksun olduklarından topraklarının kontrolü açısından aralarında anlaşmazlığa düşmezler.  Savaşalaryalnız tesadüfle oluşur. Bir koloninin akıncılarına rastladıklarında savaşmaya başlarlar.” (s.110)

mirmekoloji

Karıncaların yaşamını inceleyen bilim dalı ‘mirmekoloji‘dir. Mark W. Moffett’in ‘Karıncalar Arasında Serüvenler’ adlı yapıtında karıncaların yaşamını anlatıyor. Yazar gözlemlerini canlı bir şekilde okura aktarıyor.

“Karıncaların amaçlarındaki farklılık insan gruplarıyla da paralellik oluşturur. Çok öncelerinin avcı toplayıcıları anında ödüllendirilecekleri büyük avların peşinde koşarlardı. Pleistosen Dönem (buzul çağı) sonrası insan nüfusunun artmasıyla insanlar, nesli tükenmekte olan bu büyük avlar yerine tahıl ve küçük avlar gibi çabuk-üreyen ve çabuk – üretilen yiyeceklerin elde edilebileceği bölgeleri seçerek oralarda yerleşmeye başladılar.” (s.238)

konular 

Giriş:”Karıncalarımla Yolculuklar” adını taşıyan bölümün ardından “Karıncalar üzerine kısa öncül bilgiler” veriliyor.

“Çapulcu Karınca Son Etobur” adlı bölümde yer alan yazı başlıkları şöyle sıralanıyor: Sayısal güç, Kusursuz baskın, İşbölümü, Altyapı ve Grup taşımacılığı.

“Afrikalı Asker Karınca, Akıncı Sürüleri” adlı bölümde yer alan yazılar ise şu başlıkları taşıyor: Büyük hayvan avcıları, Devlerin kapışması ve Yeraltından notlar.

“Dokumacı Karınca, Havaların İmpratoriçesi” adlı bölümde bulunan yazı başlıkları şunlardır: kanopi İmparatorluğu, Tahkim edilmiş ormanlar ve Fiziksel dünyada başarı.

“Amazon karıncası, Köle Sevdalısı” adlı bölümde ise  Sagehen dere yatağının köleleri ve Öğleden sonra adam kaçırma operasyonu adlı  bölümleri bulabilirsiniz.

“Yaprak-Kesici karınca, Daimi Bahçıvan” adlı bölümde ise “Bir fungus  çiftçisinin yaşamı ve Tarımın kökenleri yer alıyor.

“Arjantin karıncası, Küresel İstilacı” adını taşıyan son bölümde ise Dünyanın orduları ve Ölümsüz topluluk adını taşıyan iki yazı bulunuyor.

Karıncaların yaşamıyla yani mirmekoloji ile ilgili Mark W. Moffett’ ‘Karıncaların Arasında Serüvenler’ adlı  dikkate değer bir kitap  sunuyor, okurlara.

Mustafa ASLAN

———————-

Karıncalar Arasında Serüvenler, Mark W. Molffett, I. Basım:Alfa Yayınları Bilim Dizisi, İstanbul, Haziran 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016