OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

karayılan ve sütçü imam

 

8385212-kara-yilan-ismail-bilgin pr_01_2562_max

karayılan ve sütçü imam

İsmail Bilgin, Kurtuluş Savaşımızla ilgili çocuk ve gençlere yönelik değerli yapıtlara imza atmış bir yazarımız. Bilgin’in ‘Karayılan’ ve ‘Sütçü İmam ‘ adlı yapıtları çocuklara Kurtuluş Savaşımızın Güney Cephesinin iki kenti  Kahramanmaraş ve Gaziantep’e ilişkin iki güzel yapıt.

işgalci

İsmail Bilgin her iki yapıtta da Kahramanmaraş ve Gaziantep’in önce İngilizler ardından da Fransızlar tarfından işgal edildiğini belirtiyor. İşgalcilerin davranışlarından halk üzerindeki olumsuz etkisini gösteriyor. İşgalcinin her fırsatta insanımızın özgürlüklerini kısıtladığı, yaşama hakkını elinden aldığı vurgulanyor.

 

ermeniler

Mondros Mütarekesinin imzalandığı yıllarda Ermenilerin yaşadığı illerden ikisi de kahraman ve Gaziantep’tir. Yazar ermeni vatandaşlarla çeteci dediği Ermenileri özellikle ayırıyor. Çetecilerin bölgede yaşayan herkesin can ve mal güvenliğini ortadan kaldırdığını okuyoruz, ‘Karayılan’ ve ‘Sütçü İmam’ adlı yapıtlarda.

 

örgütlenme

Karayılan ve Sütçü İmam adlı yapıtlarında Bilgin örgütlenmeden söz ediyor. Kurtuluş Savaşı’nın işgalcilere karşı zaferle sonlanmasının altında yatan nedenlerden birisi de örgütlenerek karşı koymak, savaşmak yatıyor, işgalcilere. Karayılan, Sütçü İmam ve Şahinbey karşımıza birer örgütçü olarak çıkıyor.

 

İsmail Bilgin’in ‘Sütçü İmam’ ve ‘Karayılan’ adlı yapıtlara güzel ve anlaşılır bir dille Kurtuluş Savaşı günlerimizi aktarıyor.

 

Mustafa ASLAN

————————

-İsmail Bilgin, Sütçü İmam,  6. Basım: Timaş Yayınları, İstanbul, Nisan- 2002

-İsmail Bilgin, Karayılan, I. Basım: Timaş Yayınları, İstanbul, Eylül-2002

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016