OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

KARANLIKTA GÖRMEK

20170224_110212KARANLIKTA GÖRMEK

Kemal Sayar’ın yaşadığımız günleri çeşitli yönleriyle irdelediği Karanlıkta Görmek adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura sunuluyor.

“Bugünlerde ne çok işitiyoruz o sözleri, başka bir yurt bulmak isteyenler çıkıyor kendilerine, memleket çok kötü diyorlar, gidelim, terk edelim bu belirsizliği.” (s.23)

Kemal Sayar’ın Karanlıkta Görmek adlı yapıtında yer alan kon u başlıkları şöyle sıralanıyor:

1- Darbe Girişimi:15 Temmuz, Kalbin direnişi, Çırpınıştır hayatı kanatlandıran, Olmak cesareti, Varlık bir gölge, Silik vicdanlar, silik yüzler, İnsan bir çöp değildir, Hakikatin sonu.

2- Terör:” Kötülüğün Sıradanlığı” İblis Etkisi, Bir ruhumuz var mı? Hınç ve affediş, Terörün zihinsel arka planı, Şiddetin Psikopolitiği, İyi Müslüman, kötü Müslüman, Uyaran ve tepki.

3- Terör:”Radikaller” Kalb-i Selim, Kötülerin tutkusu, iyilerin basireti, Sevmeyi bilen cana kıyamaz,Yasımızı birlikte tutacağız, Dini şiddet efsanesi, Unutma Türkiye.

4-Travmadan Sonra:İyilleşmeye Dair. Ruh yarası, Vatanı imanla sev, Bir çığlık, Memleket meselesi, Yağmurlardan sonra büyürmüş başak, Öfke ahlakı, Yüzlerce veda, Karanlıkta görmek, İyi günler ileride, Yağmurun bildiği dilde, Yurdunu sev, arın güzel olacak, Sınır tanımayan kalp.

“15 Temmuz darbe girişiminin ardından gelen vahşi terör saldırıları, bu toprağı bize vatan olmaktan çıkarmak isteyenlerin niyetlerini ayan beyan ortaya koyuyor.” (s.21)

Kemal Sayar başta 15 Temmuz darbe girşimi olmak üzere yaşadığımız günleri, özellikle terör olaylarını irdeliyor Karanlıkta Görmek adlı yapıtında.

MUSTAFA ASLAN

………………………..

Karanlıkta Görmek, Kemal Sayar, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Şubat 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016