OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

karanlığa direnen yıldız

 

IMAG2417

Karanlığa Direnen Yıldız

Sevinç Çokum’un ‘Karanlığa Direnen Yıldız’ adlı yapıtı bir dönemiolarak okurun karşısına birkez daha çıktı. Ülkemizin  sancılı yıllarının roman diliyle okurla paylaşıyor, Sevinç Çokum.

demokrat parti

Sevinç Çokum ‘Karanlığa Direnen Yıldız’ adlı romanında DP dönemi ve sonrasında 1960 İhtilali’ne yol açan olayları, sonrası  kişileriyle veriyor,  başta Adnan Menderes olmak üzere.

“Milli değerlere bağlılığına rağmen Ayhan Bey’in sağa şaşırtıcı bir gerçekçilik ve tarafsızlıkla bakışı vardı. DP’yi değerlendirişinde de… Bundan dolayı DP’nin son noktaya gelişinde CHP kadar kendi tutumlarının da rolü olduğunu söylüyordu. Ona göre ihtilal hazırlıkları 1950’de CHP’nin seçimi kaybedişiyle yeşermeye başlamıştı.” (s. 152)

siyasal tarih

Sevinç Çokum’un ‘Karanlığa Direnen Yıldız’ adlı romanı Türk siyasi yaşamının bir bölümünü nedenleriyle veriyor. Yazar,  farklı görüşleri kahranabları aracılığıyla okura sunuyor. Özellikle NATO ve Amerika konularında tek bir düşünceyi okura sunmakla yetinilmediği, farklı görüşleri de okurla paylaştığı görülüyor.

Sevinç  Çokum’un’Karanlığa Direnen Yıldız’ adlı romanı geçmişi anlatan bir roman olmasına karşın daha güzel bir gelecek kurmak içim okunması gerekiyor.

“Toplum psikolojisinin idamlarla rayından oynadığının iki örneğiydi bu. Yolda, otobüste gördüğü insanlar gene öyle sessiz, fakat çarpıcı şekilde durgundu… Gülen kimse yoktu, biriki lise öğrencisinden başka. İnsanlar bir değişimi kabullenmişlerdi ama,birşey kaybetmiş gibiydiler.”(s.248)

istanbul

Sevinç Çokum, bu yapıtında da uzam olarak İstanbul’u ön plana çıkarıyor. 1950 sonrasındaki değişimin kentsel yönünü İstanbul üzerinden veriyor.

“Evet yıkımların getirip bir çukura bıraktığı eski İstanbul medeniyetinin kalıntıları yerine yeni bir şehir kurulmuştu. Zafer çığlıklarını atanlarsa  un ufak halk yığınlarıydı. Şehrin sadece havaya uzanmış ve gökyüzünüpembemsi bir aydınlığa boyayan elektrikleri  bile bu insanların kendilerini birer Fatih gibi hissetmelerine yetiyordu.” (s.190)

Sevinç Çokum ‘Karanlığa Direnen Yıldız’ adlı yapıtında ülkemizin nazik bir dönemini anlatarak önemli siyasal değişiklikleri vermenin yanında, İstanbul’un hızlı değişimine de okuru  tanık ediyor.

Mustafa ASLAN

—————————

Sevinç Çokum, Karanlığa Direnen Yıldız, Kapı Yayınları’nda I. Basım:Ekim 2014, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016