OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

karakter taciri

IMAG3264(1)KARAKTER TACİRİ

Şebnem Şenyener’in satranç taşları üzerinden oluşturduğu, hayal dünyasının tatlı dünyasında ördüğü romanı ‘Karakter Taciri ‘ adlı romanının yeni basımı Everest Yayınları  tarafından yapıldı.

satranç ve hayal

Şebnem Şenyener yapıtını satranç taşları ve satranç oyunu üzerine hayal dünyasının sınırsız olanaklarını kullanarak yazmış. Yazar, başta romanının adı ‘Karakter Taciri’ olmak üzere  yapıtına verdiği başlıklarla bile bunu kanıtlıyor: Hayal köprüsü, Satranç Sanatı Sergisi, Hayal Her Şeyin İçine Sızar, Masal ve Gerçek Üzerine, Kimsesiz Kelimeler, Kırılan Kimlik…

Kahramanlar ve satranç oyunu yapıtını ana eksenini oluşturuyor. Katil Mat yapıtı sürükleyen  kahramanlardan biri olarak çıkıyor. Polisiye bir hava içerisinde okura sunulan romanda, satranç taşaları kimileyin ağızdaki dişlerin olması yapıtın hayal gücünün olanaklarını kullanması naçısından dikkat çekiyor.

“Eni’nin Garip’in içine saklanması sayesinde sevdiği adamı tehdit eden azılı katil Mat’ın salonda bulunabileceği tek yerin Türk’ün içindeki gizli bölme olduğunu anladıKontes. Durumu hemen güveliğe haber vermeyi düşündü.” (s. 211)

göndermeler

Şebnem Şenyener ‘Karakter taciri ‘ adlı romanında hayal gücünün olanaklarını kullanarak sunduğu yapıtta günümüz üzerinden geçmişe, geçmişten de bugüne göndermeler yapıyor. Bu nedenle, yazar yapıtına birçok tarhii kişiliği konuk ediyor.

“Mat’ın sözdehamlesi, atı ve fili aldığı Faberge satranç takımı, Satranç Sanatı Sergisi’nimn sonunda. Dünyadabir eşi daha yok. Sergideki sıralamaya göre, Napolyon ile Türk karşılaşmasını şah mata getiren atla filin hareket ettiği 23. hamleyi temsil ediyor. Napolyon atını c3’e sürünce, Türk’ün filiyle atı devirip şah mat çektiği an.” (s.45)

Şebnem Şenyener’in ‘Karakter Taciri’ adlı yapıtı hayal dünyasnın olanaklarını iyi kullanan, dün bugün arasında da köprü kuran bir roman olarak çıkıyor karşımıza.

Mustafa ASLAN

—————————-

Karakter Taciri, Şebnem Şenyener,  Everest Yayınları’nda I. Basım: Nisan 2015, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016