OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

karaköy’de günbatımı

 

karaköy’de günbatımı

Baki Can Ediboğlu’nun Alfa Yayınları arasında çıkan ‘Karaköy’de Günbatımı’ adlı romanı yaşamın ne olduğunu anlatmaya çalışan,  kullandığı eski-yeni karışımı diliyle, yer yer ruhsal çözümlemeler yapan bir yapıt  olarak karşımıza çıkıyor.

değişim

Baki Can Ediboğlu’nun ‘Karaköy’de Günbatımı ,’ adlı yapıt yaşamı anlama ,üzerine kurulmuş bir yapt, bence. Yapıtın başlarında eğitimin ve yanlış yönlendirmenin etkileri sonucu  mutsuz birisi olarak karşımıza çıkıyor Batu. Kitabın sonunda aynı kişiyi çok değişmiş olarak görüyoruz. Kahramanımızın değişim sürecini yapıt boyunca veriyor.

“Sana bir sözüm var Batu; lütfen şu andan sonra asla birini sahiplenme. Hayattaki en zavallı, en aşağılık şeydir sahiplenme. Bağlanma ve korku esasında hep sahiplenme duygusunun doğurduğu çocuklardır. Bu sahiplenme hep seni geriye götürür.” (s. 135)

 

‘Karaköy’de Günbatımı’ akı yapıtta yaşamı anlamaya yardımcı öteki öğelerin yanında, yaşam-ölüm, sevgi, sorumluluk, iyi-kötü, doğru-yanlış, başkaları için yaşama … gibi izleklere de rastlanıyor.

“Yanlış yolları seçtim diyorsun Batu… Yanılıyorsun… Ben Batu, şu kısacık hayatımda bir şey öğrendiysem o da iyi veya kötü, doğru veya yanlış yol olmadığıdır. Yol yoldur işte… Önce birine girersin, sonra başkasına, sonra başkasına, sonra diğerine… Sonsuza kadar giden bir yürüyüştür bu. her yol karşına ayrı güzellikler, ayrı çirkinlikler çıkarır.” (s.156)

İstanbul

Baki Can Ediboğlu ‘Karaköy’de Günbatımı ‘ nda uzam İstanbul ve ağırlıklı olarak romana adını veren Karaköy olduğu görülüyor. Yazar, okura kentin değişik semtlerinde güzel bir gezinti yaptırıyor. iyiden iyiye okuyucuyu İstanbul atmosferine sokuyor.

“Birlikte denizin güzelliğine baka baka iskele yolundan Galata Köprüsü istikametine doğru yürümeye başladılar. Rüzgarla birlikte burunlarına denizin o yumuşak, ferahlatıcı kokusu doldu. Bu esnada güneş biraz daha alçalmış vedasını yapmaya hazırlanıyordu.” (s.196)

Baki Can Ediboğlu’nun ‘Karaköy’de Günbatımı’ adlı romanı bir ilk kitap olmasına karşın, ilk yapıtın acemiliklerinden çok uzak.

Mustafa ASLAN

——————

Baki Can Ediboğlu, Karaköy’de Günbatımı, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mart-2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016