OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

karadul

 

 

karadul

Osman Aysu ‘Karadul’ adlı romanında  Yunan istihbarat örgütünden atılmış Eleni’nin para karşılığında işlediği cinayetler ve kötü sonunu anlatmakla birlikte yakın zamanda Bosna’da yaşananları derinlere inmeden anlatıyor.

 

savaş suçları

‘Karadul’ iç savaş nedeniyle Bosna’ya Nato’da görevli olarak gitmiş beş askerin dönüş sonrası yaşadıklarını anlatıyor. Elbette görev için gidilen Bosna’da savaş suçu işliyorlar. Savaş suçu kapğasamında sözünü ettiğimiz Mostar’da başkasına ait altınları çalıp saklamaları. Dönüş sonrasında ise tek başına altınlara sahip olma hırsı…

“… Eleni, kısa bir an tereddüde düştü. Söz konusu gömünün olduğu yere yaklaşmış da olabilirlerdi ama, acaba aklından geçirdiği planı şimdi Salvatore mi gerçekleştirmeye kalkışıyordu?” (s.223)

akdeniz

Osman Aysu’nun ‘Karadul’ adlı romanı ağırlıklı uzam olarak Akdeniz ülkelerini seçiyor. Romanın geçtiği ülkeler arasında Türkiye, Yunanistan ve İtalya yer alıyor. Bu ülkelerin önemli kentlerinde olaylar gelişiyor. Türkiye’de İzmir, Yunanistan’da Atina ve Pire, İtalya’da Napoli gibi kentleri seçiyor. Ayrıca bu ülkerin seçtiği kentleriylr ilgili kimi bilgileri de okurla paylaşıyor, yazar.

“Pire ufak bir liman kentiydi. Otobüsten inen rehber, Akti Dilaveri yolunu takip ederek  Eleni’nin boşandığı eşi Stavro’nun oturduğu küçük limana bakan eski eve doğru yürüdü.” (s. 38)

Osman Aysu’nun ‘Karadul’ adlı romanı zengin bir atmosfer içerisinde merak ve heyecan öğlerinin iyi kullanıldığı bir polisiye yapıt.

Mustafa ASLAN

———————————-

Osman Aysu, Karadul, I. Basım:Alfa Yayınları, Şubat 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016