OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

karabibik

karabibik

Nabizade Nazım’ın ‘Zehra’dan altı yıl önce yayımladığı  ‘Karabibik’ (1890) adlı romanı (uzun öyküsü) Selim İleri ve yayınevinin sunuşuyla, yazarın açıklayıcı kısa bir yazısıyla, Osmanlıca orjinal basımıyla birlikte Kapı Yayınları’nca okura sunuldu.  Köyü anlatan ilk yazınsan yapıt olarak kabul  edilen ‘Karabibik’ Anadolu insanının durumunu açık ve anlaşılır bir dille anlatıyor.

değişim

Antalya’nın bir köyünde yaşayan karabibik adlı köylünün yaşamından bir kesit sunan yapıt dünden bugüne ülkemizdeki değişimi görmek açısından çarpıcıdır. İnsanımızın birçok açıdan nerden nereye geldiğinin göstergesidir.

Giyim kuşamdan beslenmeye, tarımdan ticaret yaşamına, kadın erkek ilişkilerinden kentleşmeye  kadar bilgi veren yapıt günümüzle karşılaştırma yapıldığında dün-bugün farklılığını çok rahat gösteriyor.

toprak sorunu

Karabibik’te Nabizade Nazım yoksul Anadolu köylüsünümn sorunularına da değiniyor. Bunlardan en önemlisi, köylü için yaşamsal önem taşıyan toprak sorununa ‘Karabibik’ adlı bir köylüyü kişileştirerek yapıyor. Kahramanımız ‘Karabibik’ az topraklı bir köylü olarak karşımıza çıkıyor.

“Tarlayı otlar bürümüştü. Karabibik, burasını babası Koca Osman’ın mirası olmak üzere ele geçirmişti. Tarla o zaman on iki dönüm iken  dört dönümünü Kara Durmuş’a satarak vaktiyle askerlik bedeli olarak vermişti. Şimdiki halde sekiz dönümden ibaret kalan bu toprak parçasına tarla komşusu olan Yosturoğlu göz dikmekte…” (s.4)

Nabizade Nazım’ın Zehra’dan önce yayımlanan romanı Antalya civarındaki ‘Karabibik’ adlı bir köylünün yaşamından bir kesit sunduğu kadar toplumsal yapımımızın  nereden nereye geldiğini gösteren, değişimleri anlamamaızı sağlayacak bir yapıt. Dün bugün karşılaştırmasını yapmak isteyeceklere büyük yardımlaraı dokunacak bir yapıt, ‘Karabibik.’

Mustafa ASLAN

————————————-

Nabizade Nazım, Karabibik, I. Basım: Kapı Yayınları, İstanbul-Şubat 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016