OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

mustafa aslan’ın kara vagon (bekir yıldız) ile ilgili yazıları

 

kara vagon (bekir yıldız)-mustafa aslan

Bekir Yıldız’ın 1968 MAY Edebiyat Ödülü’nü alan ‘Kara Vagon’ adlı

yapıtının Everest Yayınları’ndan yeni basımı yapıldı. Yazarın yaşadıklarından yola çıkarak kaleme aldığı öykülerde  belirgin izlekler arasında çocuk ve

kadın bulunuyor.

çocuk

Çocuklar da kadınlar gibi yapıtın belirgin izlek ve kahramanları

olarak karşımıza çıkıyor. Kadınlar ve çocuklar yoksulluğun olduğu kadar yoksulluğun ve feodal toplumun bütün sıkıntılarını omuzlarında taşıyorlar.

Bekir Yıldız’ın kra Vagon’ adlı yapıtında ‘Oynaş Tutmak,’ ‘Son Kuş’ ‘Güzel Çocuk,’ ‘Taş Leyla’ ‘Tozun Altı,’ ‘Köpek,’Şark Çıbanı’ ve ‘Abdo ile Hakko’ adlı öykülerinde çocuk kahramanlarla karşılaşıyoruz. Bunlardan ‘Tozun Altı’ adlı öyküde anlatıcı ve kahraman bizzat çocuk çıkıyor okurun karşısına.

 

“Kadın çocuklarıyla geç vakit hamamdan çıktı. Kesik burunlu bebe,

baygın yatıyordu anasının kucağında…. Burnundan kopan küçük etçik, insanlarla Tanrı arasında bir köprü kuracak, ömrü boyunca Tanrı’nın varlığı için hizmette  bulunacaktı. “(s.29)

Kadınlar

Kadınlar çocuklarla birlikte toplumun en çok hırpalananları olarak

sunuluyor okura, ‘Kara Vagon’daki öykülerde.  Yoksulluğun boğduğu

Doğu toplumunda kadınlar kuma, berdel gibi sorunların yanında resmi nikah olmaması… gibi sorunlar dile getiriliyor öykülerde.

“Kadın can korkusuyla yerinden fırlayıp, mavzeri kapmak istedi.Fakat Hamdo ateşlemişti onu. Kadın bir müddet ayakta kaldı, sonra pat diye, cansız yere yapıştı.” (s.180)

Bekir Yıldız, ülkemizin Doğu ve Güneydoğu bölgelerini ‘Kara Vagon’ da yer alan öykülerde dile başarılı bir şekilde dile getiriyor.

 

————————

Bekir Yıldız, Kara Vagon, I. Basım:Everest Yayınalrı, İstanbul, Nisan 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016