OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kara delikler ve bebek evrenler

 

kara delikler ve bebek evrenler

‘Kara Delikler ve Bebek Evrenler’in yeni basımı Alfa Yayınları arasında geçtiğimiz günlerde Nezihe Bahar’ın çevirisiyle okurla buluştu.

hawking’i tanımak

‘Kara Delikler ve Bebek Evrenler’ hawking’i tanımak isteyenler için iyi bir yapıt. Yapıtta hawking’in çocukluğundan başlayarak kimi özel bilgiler de veriyor.

Hawking’in çocukluğundan başlayarak anlatıyor. İlerleyen bölümlerde okuru ‘Kara Delikler ve Bebek Evrenler’in yazarının ağzından inançlarından, ilk aldığı LP’nin Brahms’ın keman konçertosunun  olduğundan çeşitli deneyimlerine kadar önemli bilgiler sunuyor, biyografik olmaktan çok uzak değişik bilgiler ve söyleşiyi de sunarak. Hawking kara deliklerle ilgili bir soruyu şöyle yanıtlıyor:

“Astronotun kütle enerjisi kara deliğin dışarıya yaydığı ışınım olarak yeniden işlemden geçecektir. Fakat astronotun kendisi ya da  hatta kendisini oluşturan parçacıklar kara delikten çıkmayacaktır.Bu yüzden sorun onlara ne olduğudur. Yok mu olurlar yoksa…” (s.154)

 

einstein ve görelilik

Evrenin kökeni konusunda ‘tavuk mu yumurttadan yumurta mı tavuktan çıktı’ diyerek konuyu adaha anlaşılır bir düzeye indirenHawking yapıtında görelilik kuramı ve Einstein’le ilgili bilgilere de yer veriyor. Görelilik kuramını uzay ve zaman kavramlarımızı devrimcileştirdiğini belirtiyor. Görelilik kuramı konusundaki çalışmaların dünden bugüne durumunu aktarıyor.

“1905 yılında Einstein veya başka bir kişinin yeni görelilik teorisinin ne kadar basit ve güzel olduğunu kavradığını sanmıyorum.” (s.45)

Hawking’in ‘Kara Delikler ve Bebek Evrenler’ adlı yapıtı evereni anlama yolunda  sıkıcı olmadan adımlar attırabilecek bir yapıt. Hawking’le yapılmış olan söyleşi ise yapıta renk katıyor.

Mustafa ASLAN

——————————–

Stephen Hawking, Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Çeviren:Nezihe Bahar, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mart-2013

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016