OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kant ve kesin bilimler

IMAG3167

 

Kant ve Kesin Bilimler

Michael Friedman’ın ‘Kant ve Kesin Bilimler’ adlı yapıtı Alfa Yayınları Bilim Dizisinden okura sunuldu.

konu başlıkları

Michael Friedman’ın ‘Kant ve Kesin Bilimler’  yapıtında yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Giriş:Kant Düşüncesinin evriminde metafizik ve kesin bilim. Birinci bölüm “Eleştiri Dönemi” başlığını taşıyor. Bu bölümde yeralan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Geometri, Matematiksel bilimlerde kavramlar ve görüler, Newton biliminin metafizik temelleri, Uzay, anlama yetisi ve kütleçekim yasası:Prolegomena…

Yapıtın ikinci bülümü “Opus Postunun”  başlığı altında veriliyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Doğa biliminin metafizik temellerinden fiziğe geçiş, geçiş projesi ve metafizik temelleri, Geçiş projesi ve düşünücü yargıgücü, Kimya devrimi, Esir-dedüksiyonu, Esir-dedüksiyonunun kaderi.

“…

Bu durum Kant’ın SaltAklın Eleştirisi’nin Yöntem Öğretisi’ndeki, matematiksel problemlerde ‘hiçbir şekilde varoluş söz konusu olmadığı; fakat sadece nesnelerin kendilerindeki özelliklerin, bu özellikler yalnızca nesnelerin kavramlarıyla ilişkili oldukları sürece söz konusu olduğuna ‘…” (s.255)

Michael Friedman’ın ‘Kant ve Kesin Bilimler’ adlı yapıtında “Leibniz-Wolf metafiziğiyle Newtoncı doğa felsefesini uzlaştırarak metafiziğe bilimsel bir temel inşa etmeyi amaç edinen Kant’ın felsefesini zamanın bilimsel gelişmeleriyle nasıl uyumlu bir biçimde harmanladğını gözler önüne seriyor.”

 

 

Mustafa ASLAN

————————-

Kant ve Kesin Bilimler, Michael Friedman, Çevire:Sibel Şan Öğet, I.Basım:Alfa Yayınları Bilim Dizisi, İstanbul,  Mart 2015

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016