OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kan ve iman

IMAG3094Kan ve İman

Matthew Carr’ın ‘Kan ve İman- İslami İspanya’nın Tasfiyesi” adını taşıyan kitabı Alfa Yayınları Tarih Dizisinden okurlara sunuldu.

konular

I. Bölüm “Fetihten Din Değiştirmeye” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: İberya istisnası, Galipler, Mağluplar, Tutulmayan sözler Gırnata 1492-1500, Ayaklanma ve din değiştirme, Muzaffer iman, Son mevzi Aragon 1520-1526,

İkinci Bölüm “Bir Sürü Bir Çoban ” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şunlardır: “Yılan ve akreplerle dolu bir ev,” Paralel hayatlar, Tehlikeli zamanlar 1556-1568, Gırnata Uygulaması, “Kirli küçük savaş,” Bozgun ve ceza.

Üçüncü Bölüm “Felaket” adını taşıyor. Üçüncü bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:  Büyük korku, “En aşağılık halk,” İhraca doğru, “yakın tehlike” 1598-1609, “Kabul edilebilir soykırım,” Gizl,ilik ve aldatmaca, Mükemmel bir sonuç mu?  1611-1614, Hesaplaşma. Son söz: Tarihten bir uyarı mı?

“Aragon ve Katalonya’daki ihraç emirleri açık açık, Moriskolara, sadece çocuklarını geride bırakarak Kuzey Afrika’ya doğru yelken açabileceklerini şart koşuyordu; bu durum çok sayıda Morisko çocuklarıyla birliktr özel gemilerle Fransa’ya doğru yola çıktı ve daha sonra  gemi kaptanlarını, kendilerini Müslüman topraklarına götürmeleri için ikna ettiler.” (s.392)

morisko

Matthew Carr’ın ‘Kan ve İman- İslami İspanya’nın Tasfiyesi” adlı yaptında İspanya’da İslamın tasfiyesi ve sonrasında buralardan sürülen Müslümanlar  ve  Yahudiler anlatılıyor. Ancak bir kısım Müslümanlar ise vatanları Portekkiz ve İspanya’dan ayrılmammak için Hıristiyanlığa geçerler yani din değiştirirler. Bu din değiştirenlerin yani Moriskolar anlatılıyor,  Matthew Carr’ın ‘Kan ve İman- İslami İspanya’nın Tasfiyesi” adlı yapıtta.

“Moriskoların, sistematik olarak zulme maruz kalmadıkları dönemlerde bile “Mağribi hatırası”ndan uzun vadede tamamen  temzilenmesi istenen bir Hıristiyan toplumunun orta yerinde geleceği belirsiz bir konumları olmuştu.” (s.166)

Matthew Carr’ın ‘Kan ve İman- İslami İspanya’nın Tasfiyesi” adlı yapıtında tarihin önemli bir dönemini anlatıyor. önerilir.

Mustafa ASLAN

—————-

Kan ve İman- İslami İspanya’nın Tasfiyesi, Matthew Carr, I. Basım:Alfa Yayınları Tarih Dizisi, İstanbulŞubat 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016