OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

KALBİM KUDÜS’TE KALDI

alllfassddKALBİM KUDÜS’TE KALDI

Kalbim Kudüs’te Kaldı Ahmet Turgut’un iyi bir araştırma sonucu okura sunduğu I. Paylaşım Savaşı sonrasında Osmanlı’nın Ortadoğu’daki durumunu ortaya koyan yapıtı Kapı Yayınları arasında okura sunuluyor.

“Odama inince balkona koşturdum yine. Kudüs’ü izlerken, “İsa Mesih’i göklere çeken Rab, bu kadim şehri hakikatsız bırakmış olamaz!” ikrarına gönül verdiğim anlarımı hatırladım yeniden ve yeniden.” (s.528)

KUDÜS, İSA MESİH VE…

Ahmet Turgut üç dinin kutsal saydığı bir kent olan Kudüs’ü en ince ayrıntılarına kadar veriyor. Anlatım oldukça canlı ve etkileyici. İsa Mesih, Zekeriyya Peygamber, Meryem Anne vb. konularını bilinen ve az bilinen yönleriyle veriyor. Meryem Anne ve İsa Mesih’le ilgili olabildiğince roman diliyle verilen ilginç bilgilere ulaşabiliyoruz. Ayrıca dinimizle ilgili geniş bir bilgilenme olanağı sunduğunu da söylemek gerekiyor.

“Sahaf onaylamıştı. Kültürel Müslümanlık  ile Hazreti Muhammed’in (SAV) tebliğ ettiği din her sahada örtüşmüyordu. Pek çok Müslüman neye, ne uğruna, niçin inandığını bilemeden sırf etraftan, ailesinden, ceddinden gördüğü için  tekrar edip duruyordu pek çok şeyi.” (s.376)

 

ORTADOĞU’YU NEDEN KAYBETTİK?

Ahmet Turgut Kalbim Kudüs’te kaldı adlı yapıtında bir çok soru yöneltirken kimi soruların yanıtını da yapıtın bütünlüğü içerisinde veriyor. Osmanlı’nın Ortadoğu’da toprak kaybetmesinin nedenleri üzerinde düşünmemize yol açan bir yapıt olduğunu söylemek gerekiyor. Sadece düşünmemizi değil Kanal Harekatı ve sonrasından başlayarak kimi yanıtları da bulmamızı sağlıyor.

Ahmet Turgut’un Kalbim Kudüs’te Kaldı adlı romanı bir yandan dinler hakkındaki bilgilerimizi tazelerken bir yandan da yakın tarihi gözlerimizin önüne seriyor.

MUSTAFA ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Kalbim Kudüs’te Kaldı (Roman), Ahmet Turgut, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Nisan 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016