OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

kadim bilgelik

IMAG3373Kaan Polatlar’ın düşün dünyamıza değerli katkıları olarak gördüğüm yapıtları birbiri ardına yayımlanıyor.

ziggurat’tan kadim bilgelik’e

‘Kadim Bilgelik’ adlı yapıtı okurla buluşan Kaan Polatlar ilk kez ‘Ziggurat’ adlı romanıyla okura merhaba demişti.

Polatlar geçtiğimiz yıllarda’Tasavvuf ve Narsisizm’ ile  ‘Tevrat’taki Ütopya ‘ adlı çalışmasını yayımladı. İlgi gören bu yapıtı kısa sürede yeni baskı yaptı.

“Yahuda Krallığı’nın Babil İmparatoru Nabukadnezar tarafından M.Ö. 587 yılında yenilgiye uğratılıp  yıkılması ve halkının Babil’e sürgün edilmesiyle birlikte, Mısır’dan çıkıştan sponra, yeni ve acı bir sürgün travması daha yaşanmıştır. Bu yeni travmayla nasıl baş ettiklerini…” (Tevrattaki Ütopya, s. 123)

Kaan Polatlar  ‘Ziggurat’ adlı romanın da çok uzağında olmayan konularla ilgili araştırma kitaplarına kararlı bir şekilde girdiğinde elinde hatırı sayılır miktarda not bulunuyordu. Bu notların içinden çıktı ‘Tevrat’taki Ütopya’ ‘Tasavvuf ve Narsisizm’ ve son olarak da ‘Kadim Bilgelik’.

kadim bilgelik

Kaan Polatlar’ın ‘Kadim Bilgelik adlı yapıtında yer alan konuların başlıkları şöyle sıralanıyor:Simgecilik, Erkek simgeciliğinin sıra dışı biçimleri, Uygarlığa giden başka bir yol:Çatalhöyük, Neolitik dönemin sonu ve ilk şehirler, Göbekli Tepe’den Sümer tapınaklarına, Süregelen tema:Cinsellik, Mezopotamya’da ailenin evrimi, Cinsiyetçi bakışın felsefede yer bulması ve Ying ve Yang’ın filozoflar bağlamında iki tezahürü.

tasavvuf-ve-narsisizm20130606184531IMAG3372 - Kopya“Avestada’ daki köpeğin üstlendiği rolü Çatalhöyük’te akbabalar oynar. Çatalhöyük halkı da sevdiklerinin ölülerini leş yiyiciye emanet etmişlerdir. Geçici olan her şeyin en büyük temsilcisi ölümdür ama  ölen kişinin cesedinde fani olan kısım ettir.Kemikler…” (Kadim Bilgelik, s.86)

Kaan Polatlar’ın değerli çalışmalarını okurken, yeni çalışmalarını da merakla beklediğimizi söylemek isterim.

Mustafa ASLAN

——————–

Kadim Bilgelik, Kaan Polatlar, I. Basım:Doğu Kitabevi Yayınları, İstanbul, Şubat 2015

Tevrat’taki Ütopya (Psikanalizmin Arkeolojisi), Kaan Polatlar, 2. Basım:Doğu Kitabevi Yayınları, Ekim 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016