OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Kader Denizi

bjanmaKader Denizi

Bejan Matur’un sığınmacı sorunu irdelediği ‘Kader Denizi’ adlı yapıtı yeni basımı Everest Yayınları arasında yapıldı. Matur’un yapıtı altı bölümden oluşuyor.

Bir çocuğun yüzmesi. / Kulaçları bir çocuğun /Doğumun aklıyla /Anneyedir. /Çünkü anne o denizde /Tanrıdır.” (s.77)

yüzyılın sorunu

Bejan Matur ‘Kader Denizi’ adlı  yapıtında yüzyılımızın mülteci sorununa  ışık tutuyor. Çeşitli nedenlerle ki daha çok ülkelerini, vatanlarını yitiren ya da ülkelindeki baskılardan dolayı canlarını kurtarmak için başka ülkelere sığınmak zorunda kalan insanların trajik sonunu veriyor, şiirlerinde. Elbette yeni bir ülkeye gitmek sanıldığı kadar kolay olmuyor.

Ey saklı yıldızlar /Ey galaksiler /Şakayıkların şarkısı /Bizimle başlayan /Ve biten. /Ölen benim her yerde!” (s.46)

kadınlar ve çocuklar

Bejan Matur ‘Kader Denizi’ adlı yapıtında denizde yaşamları sonlanan sığınmacıları anlatıyor. Sığınmacıların denizde  ölüm kalım mücadelesi vermelerini bir film izliyormuş gibi okuyoruz, şiirlerinde Matur’un.

‘Kader Denizi’ndeki şiirlerde denizde yaşam mücadelesi verenler arasında kadınlar ve çocuklar öne çıkıyor. Çocuk annesiyle ölüm anında bile bağını koparmıyor. Son bölümlerde kadınlar üzerinden ilk bölümde anlatılan tanrı konusunu da okurun gözleri önüne seriyor.

“…

saklı yıldızları

Gösteren tanrı

Biz yersizlere

Deniz diplerinde” (s.45)

Bejan Matur ‘Kader Denizi’ adlı yapıtında yer alan şiirlerinde ülkelerinden uzakta yaşamları sonlanan sığınmacıları  acı öyküsünü şiir olarak sunuyor.

Mustafa ASLAN

————————-

Kader Denizi (Şiir), Bejan Matur, Everest Yayınları’nda I. Basım Haziran 2015, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016