OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Jonathan Strange ve Bay Norell

20160408_193059Jonathan Strange ve Bay Norell

Susanne Clarke’n ‘Jonathan Strange ve Bay Norell- Cilt-1’ adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura Berna Kılınçer çevirisiyle sunuldu.

“Vinculus büyüleri baştan sona okudu. İlki kişiyi Londra’daki her kilise mezarlığında orada gömülü olanların ve her köprüde oradan atlayıp intihar edenlerin hayaletlerinin dolaştığına inandırmaya yönelikti. Kişi hayaletleri, öldükleri sırada sahip oldukları bütün şiddet, hastalık ve aşırı yaşlılık izleriyle görecekti.” (s.313)

BÜYÜCÜLER   

Susanne Clarke’ın ‘Jonathan Strange ve Bay Norell’ adlı yapıtındaki olaylar 19. yüzyılda 1806 yıllarında, İngiltere’de  geçiyor. Büyü yapma konusunda İngiltere’deki büyücülerin yaptıkları ve yapamadıkları büyüler üzerinde duruluyor ve…

“Ancak içlerinden biri Londra’dan ayrılmadı. Threadneedle Sokağının büyücüsü Vinculus tezgahında durmaya, mutsuz gelecekleri haber vermeye, reddedilmiş aşıklara ve ustalarına kızan çıraklara ufak tefek intikam büyüleri satmaya devam etti.” (s.308)

MİZAH

Yapıtta belirgin bir mizah havası da estiriyor Susanne Clarke. Bu da yapıta ayrı güzellik katıyor. Bir yandan büyü ve büyücüler gibi insanları meraklarını üzerinde toplayan konu ve bunlarla sarmalanmış bir mizah….

İngiliz Fantastik edebiyatı yazarlarından Susanne Clarke’e 2005 yılında Hugo Ödülü’nü kazandıran büyücüler dünyasından ‘Jonathan Strange ve Bay Norell – cilt 1’  adlı bir yapıt sunuyor, okurlara.

 

MUSTAFA ASLAN

——————————-

Jonathan Strange ve Bay Norell-Cilt-1, Susanne Clarke, Çeviren:Berna Kılınçer, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mart 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016