OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

japon ne yapmış’ta dil ve mutfak izleği üzerine-mustafa aslan

 

 

 

japon ne yapmış

Onur Ataoğlu, yapıtını oluştururken ağdalı bir dille bir takım ancak uzmanların anlayacağı verilere yüklenmemiş. Yaşadıklarını söyleşi havasında okurla paylaşıyor, dil ve mutfak konusunda da.

Onur Ataoğlu, Japonca’nın telafuz sorununa değinirken yabancıların yaşadıkları güçlükleri veriyor. En can alıcı nokta ise İngilizce ve Japonca arasında yaşanan ‘l’ ve ‘r’ sesinin ortaya çıkardığı sorunlara değindiği örnekte görülüyor.

Ayrıca üç kilometrelik uzaklıktaki iki kişinin ortak bir Japonca’da anlaşamadıklarını gösterdiği bölüm de oldukça ilginç bir görünüm çıkarıyor, birlik ve uyumun oldukça üst düzeyde olan bir ülkede.

Yemek ve yiyecek konusuna Japon mutfağından nefis kokular yayarak sürdürüyor, sayfalarının arasından. Mutfaktaki ilk koku kuşkusuz balığın ve pirincin oluyor. Çiğ balık yeme merakınızı tetikleyecek bir yapıt özelliğini taşıdığını belirtmeden edemeyeceğim, tıpkı bu satırların yazarında olduğu gibi. Sakın bu yazdıklarıma inanarak, ‘Japon Ne Yapmış’ı okumadan çiğ balık yemeye kalkmayın! Çünkü balığın çiğ yenmesi için türü ve hazırlanması gibi konularında Onur Ataoğlu’nun yazdıklarına başvurmanız gerekiyor.

 

Öyle ki, Japonlar kimi yiyeceklerin tüketilmesini dini temellere bağlıyorlarlar. Örneğin balina yemeyi dini inanışları olarak sunuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016