OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ibrahim temo’nun ittihat ve terakki anıları

alfa_9786051067094

ibrahim temo’nun ittihat ve terakki anıları

İttihat ve Terakki Türk düşün ve siyasi dünyasını yakından ilgilendiren ve tartışılan bir kuruluş. İbrahim Temo da İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin bir nolu üyesi olma özelliğini taşıyor. Onun anıları tarihçiler dışında toplumsal konularla ilgilenen herkesi ilgilendiriyor. Yapıtta Temo’nun İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin kuruluşu ve bir ihbar sonucu tutuklaması, dördüncü kez tutuklanması ve firarını da ilgiyle okuyoruz, anılarında.

ittihat ve terakki’yi anlamak

İbrahim temo’nun anıları İttihat ve terakki Cemiyeti’nin kurucularını ve yapısını anlamak açısından da okunması gereken yapıtlar arasında yer alıyor. Bahattin Şakir’den Ahmet Rıza Bey’e, Paris’teki son Jöntürk Kongresi’nde ele alınan konular nelerdi? Son Jön Türk Kongresi nerede toplandı? Ermeniler- İttihat ve Terakki ilişkileri, Köstence’de Hürriyet Şenlikleri için yapılan miting ve daha birçok konuya Temo’nun anıları ışığında bilgi verebilen bir kitap.

 

yazışmalar

İbrahim Temo’nun anılarında Balkanlar’daki gelişmeleri yakından görmenin yanı sıra yazışmalar da kitabın dikkat çeken bölümleri arasında yer alıyor. Temo’nun yazıştığı kişiler arasında İttihat ve Terakki Cemiyeti üyeleri dışında yazışmaları da içeriyor, kitap.

“ Kardeşim Temo,

Sai’ye gönderdiğiniz mektubu gördüm. Ben sizinle (31) Mart vakasından Yanyalı Süreyya’nın Beyoğlu’ndaki hanesinde görüşmüş o zamandan beri fikri vatanperverinizi daha iyi tanımış, Grenebeli Binbaşı Bekirim, Vatanın son sükutu felaket alüdu en ziyade bizleri duçarı elem etti.” (s.s 222-223)

“Atatürk’ü niçin severim?”

İbrahim Temo’nun İttihat ve Terakki anılarının yanı sıra yapıtın bu baskısına eklenen ‘Atatürk’ü niçin severim?’ adlı bir küçük bölüm de yer alıyor. Bu bölümde İbrahim Temo, Atatürk’e  ilişkin görüşlerini sıralıyor.

“Atatürk’ün daha büyük ve emsalsiz fazileti vardır ki tarihte numunesi yoktur. Bu yüksek seciyeyi zannedersem pek azımız fark edebilmişiz.  “  (s.270)

Cumhuriyet öncesindeki önemli gelişmeler hakkında bilgiler sunan göz ardı edilmeyecek bir yapıt İbrahim Temo’nun İttihat ve Terakki Anılarım’ adlı yapıt.

Mustafa ASLAN
————————-

İbrahim Temo, İttihat ve Terakki Anılarım-Atatürk’ü Niçin Severim, Alfa Yayınları’nda 1. Basım: Eylül 2013-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016