OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

itiraflar

IMAG2488 itiraflar

Augustinus’un özyaşam öyküsü olan 13 kitabın yer aldığı ‘İtaraflar’ adlı yapıt Alfa Yayınları arasında yayımlandı.Batı felsefesi ve Hıristiyanlığın bellibaşlı kişileri arasında yer alan Augustin’i tanımanın yanı sıra Batı’yı ve Hıristiyanlığı anlamak açısından da dikkat çekici bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor, bu kitap. tanrı’yı ararken ‘İtiraflar’ hemen başta söylemek gerekir ki Tanrı’yı arayan birinin özyaşam öyküsüdür. Bu arayış içinde olan Augustinus’un en önemli özelliği ise pagan bir baba ve Katolik bir anneye sahip olması olarak karşımıza çıkıyor.

“Dikkatle inceledim, çünkü eserlerinden hoşnut olduğun an onların iyi olduğunu yedi kez mi sekiz kez mi   bakıp gördüğünü anlamak istedim. Ama senin bakışında hiçbir zaman aralığı yakalayamadım ki, bununla yarattıklarına kaç kez baktığını anlayabileyim ve … ” (13.Kitap, 29.Bölüm, s.634)

13 kitapta neler var?

Augustinus’un ‘İtiraflar’ adlı yapıtının 13 kitaptan oluştuğunu yazımızın başında belirtmiştik. Acaba bu 13 kitabın içinde ne var? En azından konu başlıklarıyla da olsa 13 kitabın  içeriği hakkında bilgi vermek istiyorum. Augustinus’un ‘İtiraflar’ adlı yapıtını  oluşturan 13 kitapta yer alan konu başlıklarından kimilerini şöyle sıralayabiliriz: Tanrı’nın yüceliği ve  üstün  vasıfları kelimelerle ifade edilemez, Bebekliğini anlatıyor; T anrı’nın öngörüsünü ve sonsuzluğunu övüyor, Bebeklik dönemi bile günaha meyillidir,  K onuşmayı öğrendiği kaynak, Çocukluk çağında okuldan duyduğu nefret; oyun oynamaya düşkünlüğü ve dayak korkusu, Oyunlara ve tiyatroya düşkünlüğü derslerine çalışmasına engel oluyor, Ağır bir hastalığa yakalanınca, annesinin ertelemkte ısrar ettiğivaftiz töreninin gerçekleşmesini talep ediyor, Derslerine zoraki çalışıyor, ama Tanrı bunu bile  onun hayır hanesine işliyor, En  sevdiği dersler, Yunan edebiyatından nefret ediyor, Gençlere verilen eğitimi kınıyor,  Çocukluğunda edindiği iyilikler için Tanrı’ya şükrediyor, İşlenen günahlara insanların bakışı ile Tanrı’nın bakışı birbirinden farklıdır, Manicilerin toprağın verdiği ürünlerle ilgili zırvalıkları, Hitabet öğretmenliği yapıyor; nikahsız yaşadığı kadınına şefkat gösteriyor; kendisine zafer vadeden bir falcıyı aşağılıyor, Kendini kaptırdığı astrolojiden, yaşam tecrübesi  olan  yaşlı bir hekimin  yardımıyla kurtulmaya çalışıyor, Augustinus hangi yolda gitmasi  gerektiğine karar veremiyor, Tanrısalşeylerin bilgisine erişmekten alıkoyan engeller, Ponticianus, Antonius’u anlatıyor, Kendisini uyaran bir sesle hak yoluna giriyor, Kaybolan şeyler hafızada tutulmamışsa bulunamaz, Hatırlamanın anlamı,Hoş kokuların albenisine karşı mücadele veriyor, Kulağına gelen hoş seslere karşı mücadele veriyor, İnsanların övgüsünükazanmak onu heyecanlandırıyor,Üç farklı tutku biçimi,Kutsal kitaplarda yoruma açık iki farklı görüş, Kutsal Üçlü’nün insandaki simgeleri, Sadece Tanrı mutlak anlamda  kendisini olduğu gibi bilir, Komşumuza yaptığımız iyilikten doğan haz ve yarar, Dünyanın yaratılışının mecazi yorumu, Yaratılanları Tanrı başka türlü görür, insan başka türlü…

Augustinus’un Tanrıyı aradığı 13 kitaptan oluşan ‘İtiraflar’ otobiyografik bir yapıt olarak rahat okunduğu gibi Hıristanlık ve batı kültürünü tanımak açısından önem taşıyor.

Mustafa ASLAN

—————-

Augustinus’un, İtiraflar, Latinceden çeviren:Çiğdem Dürüşken, Alfa Yayınları Felsefe dizisi, I. Basım:Alfa Yayınları,İstanbul, Kasım 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016