OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

istanköyaltı bodrum

istanköyaltı bodrum-mustafa aslan

Selçuk Erez’in ‘İstanköyaltı Bodrum’ adlı anı yapıtı Everest Yayınları arasında yeni basımını yaptı. Selçuk Erez bu yapıtında Bodrum’un geçmişten bugüne uzanan serüveninini anlatıyor.

 tanıklar

Selçuk Erez’in ‘İstanköyaltı Bodrum’ adlı yapıtında Girit’ten Bodrum’a göçmüş kişilerin tanıklıkları yer  alıyor çoğunlukla. Yazar, Bodrum’a Girit’ten geliş nedenleri tarihsel nedenlere dayanarak veriyor. Buradan da giderek işgal ve Kurtuluş Savaşı yıllarını da Bodrum ölçeğinde veriyor. Yapıt bir yanıyla yerel bir tarih çalışmasına kaynaklık edecek özellikleri taşıyor.

Selçuk Erez yapıtını tanıklara dayanarak oluşturmamış sadece. Yazar, hatırı sayılır kaynakları da tanıkların destekleyicisi olarak devreye sokuyor. Yapıtın dilini ağırlaştırmadan, genel anlatımından uzaklaştırmadan yapıyor, bunu.

Bodrum nereden nereye…

Selçuk Erez, Bodrum’la ilgili kaleme aldığı bu yapıtında Bodrum’un nereden nereye geldiğini veriyor. Yapıt okunduğunda bu şirin yerleşim birnin bugünden farklı bir kimliği ortaya çıkıyor. Tarihsel süreç içinde bir yerleşim yerinin ne gibi değişimler gösterdiğini belgeliyor, bu kitap.

Selçuk Erez’in İstanköyaltı Bodrum’ adlı yapıtı Bodrum’un dünden bugüne çeşitli açılardan gelişini veriyor. Yemek kültüründen, giyimine, yakın çevresiyle olan ilişkileri ve bunlarla farklılıklarını… güzel bir anlatımla paylaşıyor, bizlerle. Yaşadığımız yeri daha iyi anlamak ve sevmek için birçok neden bulunduğunu bu kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayacaksınız.

—————————————–

Selçuk Erez, İstanköyaltı Bodrum (anı) , 3. Basım:Everest Yayınları, İstanbul-Ekim,2012

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016