OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

istanbul’un sandık odası (s. ileri)

 

 istanbul’un sandık odası (s. ileri)

Selim İleri’nin ‘İstanbul’un Sandık Odası’ adlı kitabı Everest Yayınları’ndaki yeni basımıyla okura ulaşıyor. Yazarın dört bölüme ayırdığı kitapta İstanbul çeşitli yönleriyle inceliyor.

 

yazarlar, yapıtlar ve istanbul

Selim ileri, dört bölüme ayrıdığı yapıtında ilk olarak yazarlar ve yapıtlar üzerinden konuyu veriyor. Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nda, Tevfik  Fikret’e Halid Ziya Uşaklıgil’den Ahmet Haşim’e, Kerime Nadir’den, Pınar Kür’e kadar geliyor.

 

boğaziçi

Selim İleri İstanbul’u anlattığı serinin üçüncü kitabı ‘İstanbul’un Sandık Odası’nda kentindeğişik açılardan farklı yollardan geçmişini ve bugüne uzanan yolda  birikimlerini sunuyor. Boğaziçini ise Abdülhak şinasi Hisar, Refik Halid gibi önemli yazarlar üzerinden vermeye çalışıyor’izlenimler’ başlığı altında.

Selim İleri Boğaziçi’nin geçmişten bugüne uzanan yoldaki ‘değişimi’ sevmeyen yüzünü özellikle Refik Halid üzerinden veriyor. I. Paylaşım Savaşı sonrası Boğaziçi’ni üzülerek anlatıyor okura. Yazarın üzüntüsü tümcelerinden  duyumsanıyor.

düğünler

İstanbul düğünlerini, Selim İleri yazarlar ve yapıtlar üzerinden vermekle kalmıyor. İstanbul yaşantısını kaleme alan Sermet Muhtar Alus’un da desteğiyle aktarıyor. Yazarlar ve yapıtlar ise, Musahipzade Celal, Halid Ziya Uşaklıgil (Aşk-ı Memnu), Servet Bedi (Cumbadan Rumbaya), Leyla Erbil ve Hulki Aktunç adlarını sayabiliriz. Anlattıklarıma bir de ressam ve resimle ilgili bilgileri de ekyemeyi unutmayınız.

Selim İleri ‘İstanbul’un Sandık Odası’ adını verdiği üçüncü kitabıyla İstanbul’u sadece edebiyat açısından değil değişik açılardan anlatmayı sürdürüyor.

 MUSTAFA ASLAN

————————————

Selim İleri, İstanbul’un Sandık Odası, Everest Yayınları’nda I. Basım:Ocak 2013-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016