OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İSTANBUL

İSTANBUL

Bettany Hughes’un dünden bugüne İstanbul tarihinin anlatıldığı İstanbul Üç Şehrin Hikayesi adlı yapıt Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

İSTANBUL NERESİDİR?

Bettany Hughes, İstanbul Üç Şehrin Hikayesi adlı yapıtta kentle ilgili Doğuyu ve Batıyı birleştiren bir yer olmasına yeni bir yorum getirerek,

“İstanbul Doğunun Batıyla buluştuğu yer değildir; aksine Doğu ile Batının birbirine büyük bir hayretle ve özlemle baktığı, bazen gördüğü şeye sinirlenip öfke duyduğu; ama yine de hayalleri, hikayeleri ve kanı paylaştıklarını öğrenmeye can attığı yerdir.” (s.709) diyor.

Kısım Bir’in başlığı BYZANTION. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Kemikler, Taşlar ve Çamur, 2. Körler Şehri, 3. Işık Şehri, 4.Pers Ateşi, 5. Kuşatma Altındaki Şehir, 6.Şarap ve Cadılar, 7-Bütün Yollar Roma’dan Çıkar:Egnatia Yolu, 8. İçdüşman, 9.İnfaz, 10.Yumuşak Başlılar Miras Alacak Yeryüzünü.

Kısım İki KONSTANOPOLIS adıyla veriliyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:11.Milivian Köprüsü Muharebesi, 12. Altın Şehir, 13.Mesih İsa’nın Kanı Adına, 14.Şehirlerin Kraliçesi,15.İnanç, Umut, Hizmet ve İznik Amentüsü, 16. Helena, 17. Doğumlar ve Ölümler, 18.Paganlar ve Talipler, 19. Gotların Getirdiği Sorunlar, 20.Bir Barış Güvercini Ya Da Bir Demir Yumruk:Theodosios, 21. Cennette ve Yeryüzünde Savaşlar:Gazze Ve İskenderiya, 22. Pagan Bir Atmosferde Hıristiyan Parçacıklar:Nova Roma, 23.Gökyüzündeki Heykeller:Keşişler, 24.Sex And The City:Hadımlar, 25. Eski Roma’nın Yağmalanması:Gotlar Sorunu, İkinci Parça, 26.Vandallar, Akıl ve Hun Atilla.

Kısım Üç YENİ ROMA adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları ise şöyle sıralanıyor:27. Tanrı’nın Annesinin Şehri, 28. Altın Çağ, 29. Depremler Ve Yangınlar, 30.Anka Şehir, 31. Harikulade, Harikulade, 32. Yasa ve Düzen, 33.Yahudi Şehri, 4.Klasik Şehir, 35. Her Şey Nafile

Kısım Dört DÜNYANIN GÖZDESİ adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: 36. İpek Kozasının Yolculuğu, 37.El-Konstantiniyye, 38. Allah’ın Boğazındaki Kemik, 39.Gece Keşişler, Gündüz Aslanlar, 40. Byzantium ve Britanya, 41.Putlar ve Putkırıcılar, 42. Viking Düşman-Dostlar ve Rusya’nın Doğuşu, 43. Surların İçinde, 44. Varangian Muhafızlar.

Kısım Beş SAVAŞ ŞEHRİ adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: 45. Büyük Bölünme, 49.1071, 1081 ve Hepsi, 47. Haçlı Seferlerinin Şehri,48. Müzkereci Papazlar ve Cani Gaspçılar,49. Venedikli Tehlike, Şövalye Krallıklar. Kısım Altı ALLAH’IN ŞEHRİ adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Yıldırım, Yaşlılara Ülke Yok, Alacakaranlık Şehri, Dersaadet, Gökyüzünde Tek Tanrı, Yeryüzünde Tek İmparatorluk, 55. Rönesans Şehri, 56. Karma Meyvelerin Bahçesi, 57. İki Safir Arasında Bir Elmas, 58. Müslüman Binyılı.

Kısım Yedi İMPARATORLUK ŞEHRİ adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:59.Barut İmparatorlukları ve Gayretkeş Kişilikler:Dragomanlar ve Hadımlar, 60.Kadınlar Sultanlığı, 61.Yeniçeriler, 62.Büyük Viyana Kuşatması,63.Beyaz Köle Ticareti ve Beyaz Veba, 64.Beyaz Kafkaslılar, 65.Sabun ve Çiçek Hastalığı, 66. Laleler ve Mensucat.

Kısım Sekiz AYAKLANMA VE FIRSATLAR ŞEHRİ adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: 67.Ey Aşk! Genç Aşk! 68.Katliamlar, 69. Devrim, 70.Çar Şehri, 71. Üsküdar, 72.Tek Yönlü Trafik, 73.Gülhane’de/Bahçesinde Bir Hasta Adam, 74.Gelibolu:Bir İmparatorluğun Sonu, 75. Kızıl Elma, 76. Büyük Felaket, 77. Son Halife, 78. Küresel Gelecekler.

Bettany Hughes’un  İstanbul tarihinin anlatıldığı İstanbul Üç Şehrin Hikayesi bu dünya kenti ile ilgili kitaplığınızda bulunması gereken kitaplardan birisi olduğunu söylemek gerekiyor.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::

İstanbul Üç Şehrin Hikayesi, Bettany Hughes, Çeviren:Abdullah Yılmaz, I. Basım:Alfa Yayınları,İstanbul, Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016