OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İSTANBUL SERÜVENİ

20161003_235316İSTANBUL SERÜVENİ

Bjorn Sortland’ın dünyanın önemli kentleri üzerine kurguladığı “Sanat Dedektifleri” dizisi yapıtlarından birisi de İstanbul Serüveni adıyla Büyülü Fener Yayınları arasında okura sunuldu.

İSTANBUL

Bjorn Sortland İstanbul Serüveni adlı yapıtında İstanbul’un önemli yerlerinden söz ediyor. Bu yerler arasında Ayasofya, Sultanahmet, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii Kariye Kilisesi, Pera Palas Oteli, Sirkeci garı, Kapalıçarşı,  Mısır Çarşısı…

Bjorn Sortland Sanat Dedektifleri dizisinin öteki kitaplarında olduğu gibi bunda da tarihsel mekanları seçtiği görülüyor, önemli kentleri anlatırken.

“Kahvaltımız bittiğinde  Astrid oteline dönmek istiyor, bizse şehri keşfe çıkacağız. Annem bir an önce Sultanahmet Meydanı’na gitmek istiyor. Bir ucunda Sultanahmet Camii, diğer ucunda ise devasa tarihi Ayasofya var. Ayasofya’nın arkasında padişahların şatosu Topkapı Sarayı bulunuyor.” (s.20)

TARİHİ ESERLER

Bjorn Sortland’ın “Sanat Dedektifleri” dizisindeki serüvenlerin hemen hepsi bir tarihi eser kaçakçılığı ya da çalınması üzerine kurgulandığı görülüyor. İstanbul Serüveni adlı yapıtında da olay bir tarihi eser üzerine kurgulanıyor. Bu yapıtta söz konusu olan tarihi özellik taşıyan bir hançer.

“Bay böcek bir büyüteç çıkarıyor. Sonra uzun uzun hançeri inceliyor, hatta yanında getirdiği küçük bir tartıya bile koyuyor. Bu nereden çıktı?” (s.116)

Bjorn Sortland’ın  İstanbul Serüveni adlı yapıtı tarihi mekanlarda geçen  soluk soluğa okuyacağınız bir serüven sunuyor.

Mustafa ASLAN

………………………………..

İstanbul Serüveni, Bjorn Sortland, Çeviren: Ebru Tüzel, Resimleyen: Trond Bredesen, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Ağustos 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016