OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İstanbul Şehrin Sırları

İstanbul Şehrin Sırları

Faruk Pekin’in İstanbul Şehrin Sırları adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

Faruk Pekin’in İstanbul kitabı yedi bölümden oluşuyor. Bu bölümler ve bu bölümlerde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:

1-Eşssiz Coğrafya:Şehrin Doğası

Haliç ve Boğaziçi, İstanbul’un yedi tepesi, İstanbul’un taşı toprağı, İstanbul’un suyu havası, İstanbul’un yeşili ve martısı, Şehrin florası ve faunası.

2-Benzersiz Bir Tarih

Kuruluş Efsaneleri, Tarih boyunca İstanbul’un adları, Tarihöncesi yerleşimler, Bizantion, Konstantinopolis, Fatih’in İstanbul’u, Beşeri coğrafya ve kültür çeşitliliği,  19. yüzyıla kadar İstanbul, “Batılılaşan” İstanbul, Hipermodern İstanbul, Yabancı seyyahların, sanatçıların, ressamların İstanbul’u.

3. İstanbul’da Suyun Öyküsü

Osmanlı öncesinde su, Osmanlı döneminde su, Çeşmeler, Hamamlar, Ayazmalar.

4-İstanbul’da Ulaşım

Arabalar, Kayıklar, vapurlar, Ulaşımda değişim.

5-İstanbul’dan İlginç Köşeler

Surlar, Kaleler, Kuleler, Saat kuleleri, Deniz fenerleri, Anıt sütunlar, Külliyeler, camiler, Tekkeler, cemevleri, Kiliseler, sinagoglar, Türbeler, ziyaret yerleri, Resim ve heykel, Mezar taşları, Nişantaşları, Güneş saatlari, Kuş evleri, Sivil yapılar, Kamu yapıları.

6-İstanbul’da Gündelik Hayat

Kültür mekanları, Bedestenler, Arastalar, Hanlar, Çarşılar, Pazarlar, Seyyar satıcılar, Geleneksel el sanatları, İstanbul mutfağı / yeme içme kültürü, Kahvehaneler, Eğlence hayatı.

7- Adım Adım İstanbul

Sultanahmet ve çevresi, Yeraltındaki İstanbul, Galata Köprüsü’nden Kumkapı’ya, Divanyolu’ndan Aksaray’a, Kapalıçarşı, Hanlar, Mahmutpaşa, Tahtakale, Süleymaniye, Zeyrek, Fatih ve Çevresi, Cerrahpaşa ve Samatya, Surlar, Kapılar, Edirnekapı’dan Ayvansaray’a, Cibali’den Eyüp’e Haliç, Pera, Beşikte, Boğaziçi, Üsküdar, Kadıköy, Bakırköy, Yeşilköy, Adalar, Şehrin Uzaklardaki sırları.

 

 

Faruk Pekin İstanbul Şehrin Sırları’nda  dünya kenti İstanbul’u değişik açılardan okurla paylaşıyor. Teşekkürler Faruk Pekin!

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::

İstanbul Kentin Sırları, Faruk Pekin, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mayıs 2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016