OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İstanbul Nasıl Gezilir?

IMAG2119

 

İstanbul Nasıl Gezilir?

Haldun Hürel İstanbul’a ilişkin yazdığı yapıtlara bir yenisini kattı. Hürel’in İstanbul’la ilgili yeni kitabının adı ‘İstanbul Nasıl Gezilir?’ adını taşıyor. İçinizden, “Gezmenin de bir yolu yöntemi mi varmış?” diye soranlarınız olabilir. Evet, Haldun Hürel bu yapıtında İstanbul’u nasıl gezeceğimizi anlatıyor, bize.

güncel bilgiler
Haldun Hürel, ‘İstanbul Nasıl Gezilir?’ adlı yapıtı önceki beş kitabının tamamlayıcısı nitelik taşıyor. Yazar önceki kitaplarında İstanbul’un her köşesi, her taşı için ayrıntılı bilgi veriyor. Bu yapıtında kentin önemli yapılarına değiniliyor, ancak güncel bilgilerle gezinizi kolaylaştırıyor. Evet güncel bilgilerle gezinizi kolaylaştırıyor. Bugün gezmek istediğiniz İstanbul’un her köşseinin trafik durumundan park yeri sorununa, metro ya da tramvayla ulaşımın nasıl olduğuna ilişkin gezinizi kolaylaştırıcı, size zaman kazandırıcı ve daha az yorulmanızı sağlayacak değerli bilgiler veriyor.

sokak sokak gezi

Haldun Hürel ‘İstanbul Nasıl Gezilir? ‘ adlı yapıtında adeta okuru elinden tutup sokak sokak gezdiriyor. Taksim-Tarlabaşı-Dolapdere bölgesini anlattığı bölümden örnek vererek yazarın bu konudaki özenini daha iyi açıklamış oluruz.

“Narçın Sokağı’ndaki karakterli evleri not alın ve numara 105’e özellikle dikkat edin! Demirbaş Sokağı’nda da 20 numaralı ev ve diğerleri çok ilginizi çekecektir. Bu açıdan baktığınızdan Fıçı Abdi Sokağı da oldukça karakteristik gelecek size. yalnız buralarda yürürken gözünüz açık olsun. Etrafınıza dikkat edin, ne olur ne olmaz, binbir türlü insan geziniyor etrafta.” (188)

Hadun Hürel’in güncel bilgiler ve güzel fotoğraflarla donatılmış ‘İstanbul Nasıl Gezilir?’ adlı yapıtı, sadece    İstanbul aşığı gezginlere değil hemen herkese sesleniyor.

Mustafa ASLAN

—————————-

Haldun Hürel, İstanbul Nasıl Gezilir?  I. Basım: Kapı Yayınları, İstanbul, Temmuz 2014

1 Comment

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016