OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

İstanbul Nasıl Eğleniyordu?

IMAG1040

İstanbul Nasıl Eğleniyordu?’ Refik Ahmet Sevengil’in 1453’ten 1927’e kadar olan süreçte İstanbul’daki eğlence yaşamını anlatıyor demek, bu kitap için söylenmesi gereken sözler arasında çok sıradan kalır. Bu kitapta R. Ahmet Sevengil bir yanıyla kentteki sosyal yaşantıyı veriyor, İstanbul’un fethinden 1927’e kadar.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e ve ilkler…

‘İstanbul Nasıl Eğleniyordu?’ da  Refik Ahmet Sevengil’ 1453’ten başlayarak İstanbul’daki sosyal yaşantıyı Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan bir yoldan veriyor. Ayrıca 1453’ten başlayarak İstanbul  ve Türkler konusunda ilk olanları okura sunuyor. “İstanbul’da İlk Türkler, İlk Eğlenceler,” “İstanbullular İlk Kahveyi Ne Zaman İçtiler?”  “Türkiye’de İlk Tiyatro Ne Zaman Yapıldı?” “Ortaoyunu Ne Zaman Kuruldu, Yerleşti?” “İlk Kulüp Ne Zaman Açıldı?”  “İstanbul’da Lale Tutkusu Nasıl Başladı?” hemen aklımıza gelen birkaç yazıyı sayabiliriz.

sosyal yaşam ve kadınlar

‘İstanbul Nasıl Eğleniyordu?’ da Refik Ahmet Sevengil 1453’ten 1927’e kadar uzanan bir zaman diliminde İstanbul’da sosyal yaşam ve kadınlar hakkında önemli ip uçları veriyor. Kadınların sokağa çıkmalarının yasaklanması konusu bile, bu kitabın okunması için bir nedendir bana göre. Lale Devri kadınlarının giyim kuşamı hakkında da bilgi veriyor, yazar. Giyim kuşam kadının toplumdaki konumu konusunda da dikkate değer bilgiler veriyor.

Refik Ahmet Sevengil’in  ‘İstanbul Nasıl Eğleniyordu?’ adlı yapıtı  bir İstanbul kitabı olmaktan öte günlük yaşantı içinden önemli görüntüler sunuyor.

Mustafa ASLAN

——————————————————————

Refik Ahmet Sevengil, İstanbul Nasıl Eğleniyordu? Alfa Yayınları’nda I. Basım:Ocak 2014, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016