OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

istanbul mayısta bir akşamdı

sileri

 

istanbul mayısta bir akşamdı

‘Mayısta Bir Akşamdı İstanbul’ Selim İleri’nin İstanbul’a ilişkin yazılarını topladığı yapıtına verdiği ad olarak karşımıza çıkıyor. Böylelikle Selim İleri İstanbul kitaplarına bir yenisini daha ekledi.

sonsuzluk ve istanbul

Selim İleri’nin ‘Mayısta Bir Akşamdı İstanbul’ adlı yapıtı beş bölümden oluşuyor. Hemen ilk bölüme verdiğimiz adla ilgili olarak karşımızda duruyor. İlk bölümün adı: “İstanbul Sonsuz Şehir ” adını taşıyor.

“İstanbul Sonsuz Şehir ” adlı bölümde yer alan yazılar edebiyat ve politika ağırlıklı kimileyin Osmanlı tarihine girerken kimi zamanda yakın tarihimizden anılarla karışık bir demet sunuyor.

tarih

Aslına bakarsanız Selim İleri’nin yazılarında edebiyat ve tarih iç içe geçiyor. Kimi zaman bir kentin tarihini verirken kimi zaman da siyasal tarihin acı/tatlı günlerini aktarıyor. İleri, bu kitabında da siyasal tarihimize de değiniyor, bir kentin tarihine  değindiği kadar. 27 Mayıs’a giden yolda Menderes’in sağduyusunu yitirmesini ve hırçınlaşmasını oldukça güzel veriyor, anıların canlı sayfalarından.

 

Ankara

Selim İleri her ne kadar bu kitabın izleğini İstanbul ağırlıklı oluştursa da Ankara’da aradan sıyrılıveriyor. Ankara’nın dünden bugüne kent olarak izini edebiyat üzerinden sürüyor, yazar. Yazarlarımızın gözüyle anıların sayfalarından ya da bir edebi yapıtın sayfaları arasından Ankara ile ilgili bilgiler veriyor. Ankara Cumhuriyet önce ve sonrasıyla ayrı ayrı incelemek gerektiğini düşünüyor insan, Selim İleri’yi okuduktan sonra. Cumhuriyet’ten önce Ankara’ya günde bir tren geldiğini biliyor muydunuz? Cumhuriyet sonrası ise capcanlı bir kent oluyor, Ankara.

Selim İleri’nin ‘Mayısta Bir Akşamdı İstanbul’ adlı yapıtı İstanbul ve edebiyat konusunda siyasal tarihimizde de gezintiler yapan bir yapıt.

Mustafa ASLAN

—————————————

Selim İleri, Mayısta Bir Akşamdı İstanbul, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ocak-2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016