OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

istanbul lale ile sümbül

istanbul-Lale-ile-Sumbul_168919_1

 

istanbul lale ile sümbül

Selim İleri’nin İstanbul Kitaplığı dizisinin ‘İstanbul Lale ile Sümbül’ adlı beşinci  kitabı Everest Yayınları’nda yeni basımını yaptı. Yapıt üç bölümden oluşuyor:Gözlem ve Anı, Edebiyatın Dile Getirdiği ve Veda Vakti.Yazar yapıtında İstanbul’ a ilşkin anılara yer verirken gözlemlerinin de ağırlığı duyumsanıyor.

yazarlar, anılar ve yapıtlar

Selim İleri’nin ‘İstanbul Lale ile Sümbül ‘ adlıı yapıtı da dizinin öteki kitapları gibi yazarların anıları ve yapıtlarıyla ağırlığı taşıyor. Edebiyat tarihimizin önemli adlarına ilşkin önemli sayılabilecek bilgiler veriyor. Başta Selim İleri’nin edebiyat serüveninim ayrıntılarının göze çarptığı yapıt birçok değerli yazarımızın yapıtlarına ve yaşamlarına ilşkin bilgiler sunuyor. yapıt bununla da kalmıyor dönem dönem edebiyat anlayışalrına ilişkin kimi değerlendirmeleri de görüyoruz.

Yapıtta adı geçen yazarlardan/şairlerden kimileri şunlardır: Attila İlhan, Yakup Kadri Karaosmanoğlu,  Salah Birsel,  Samet Ağaoğlu, Peride Celal,  Mehmet Rauf, Halid Ziya, Güzide Sabri,  Nahid Sırrı Örik, Necati Cumali,  Samim Kocagöz, Tevfik Akdağ, Nihat Ziyalan, Cemal Süreya, Kemal Tahir…

Ah güzel istanbul

Selim İleri yapıtında önemli kişilikler ve İstanbul’la olan bağlarını da dile getiriyor. Bunlar arasında başta Mustafa Kemal Atatürk’ü saymak yerinde olur diye düşünüyorum. Yazar ayrıca Samet Ağaoğlu, Kemal tahir vb. kişiler ve İstanbul konularına da değiniyor. Sözünü ettiği kişiler ve İstanbu arasındaki ilşikiyi yine anılara, yazarlara ve yapıtlara dayanarak elbette gözlemlerini de kimi zaman katarak.

Selim İleri, ‘İstanbul Lale Sümbül’ adlı yapıtında İstanbul’daki değişimi edebiyat ve şehircilik açısından anılara ve gözlemlere dayanarak aktarıyor.

Mustafa ASLAN

—————————————–

Selim İleri, İstanbul Lale Sümbül, Everest Yayınları’nda Birinci Basım: Eylül 2013, İstanbul

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016