OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İSTANBUL BU GECE YİNE SENSİZ

İSTANBUL20160409_120702 BU GECE YİNE SENSİZ

Selim İleri’nin İstanbul’a ilişkin denemelerinin yer aldığı yapıtı ‘İstanbul Bu Gece Yine Sensiz’ adlı yapıtı Everest Yayınları arasından okura sunuldu.

Selim İleri’nin  ‘İstanbul Bu Gece Yine Sensiz’ adlı yapıtı beş bölümden oluşuyor. Yapıtta yer alan bu beş bölüm şöyle sıralanıyor:Yaşam Geçip Giderken,  Edebiyat Sonsuz, Tadı Damağınızda Kalsın, Hatırası Kalan Şeyler ve Veda Edişler.

EDEBİYAT TARİHE OMUZ VERİRSE…
Selim İleri  ‘İstanbul Bu Gece Yine Sensiz’ adlı yapıtında İstanbul tarihine ilişkin tarihe ilk bölümde yer verirken edebiyatın yol gösterici izinden ayrılmıyor. Edebi yapıtların izinden giderken romanların tarihe sırtlarını iyice yastamalarından fazlasıyla yararlanıyor, On altıncı yüzyıldan yakın zamana uzanan bir dilimde romanın ayak izi sürülerek okura aktarılıyor tarih. Ayak izinden yararlanılarak edebi/tarihin oluşturulduğu romanlar arasında  Yakup Kadri’den Ankara, Reşat Nuri Güntekin’den Yeşil Gece’yi, Nahit Sırrı Örik’ten Tersine Giden Yol’u,  Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Huzur’u,  Attila İlhan’dan Sokaktaki Adam’ı,  Kerime Nadir’den Gelinlik Kız’ı,   Refik Halid’den Sonucu Kadeh’i… sayabiliriz.

“İşte Kerime Nadir’in toplu eseri bence, kentin son peyzaj çizimlerinden biridir. Andığım yazarın Gelinlik Kız romanını okuyacak olanlar, “kuş kafesi” villalarıyla donanmış eflatun  manolyaların açtığı geniş bahçeleriyle 1940’ların Mecidiyeköyü karşısında  donup kalacaklar herhalde.” (s. 68)

MUTFAKTAN

Selim İleri’nin ‘İstanbul Bu Gece Yine Sensiz’ adlı yapıtında iki mutfaktan söz etmek gerekiyor. Birisi yazarın edebiyatın mutfağından sunduklarını sayabiliriz. İkincisi ise çocukluğundan başlayarak İstanbul (Marmara) mutfağının lezzetlerinden söz ettiği bölümü de saymak gerekiyor. Yazar bu bölümde kimi tarifler de sunuyor, okura.

“Dut mevsimi geliyor. Koruk ekşisi gibi, ekşi karadut unu da meğer limon yerine kullanılabilirmiş. Malzeme sadece karadut. karadutlar tam olgunlaşmadan “dalından” toplanacak, yıkanacak, güneşte kurumaya bırakılacak.” (s.358)

Selim İleri ‘İstanbul Bu Gece Yine Sensiz’ adlı yapıtında edebiyat- tarih, edebiyat mutfak konularına değiniyor, İstanbul ekseninde kalarak. Yazar bütün bunların dışında kentteki değişimi duyumsatıyor, her alandaki denemelerinde.

 

MUSTAFA ASLAN

————————————–

İstanbul Bu Gece Yine Sensiz (Deneme), Selim İleri, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Nisan 2016

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016