OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İskele Gazinosu

İSKELE GAZİNOSU

Sevinç Çokum’un anılarını içeren İskele Gazinosu adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura ulaştırıldı.

“Memduh Ün’ün yönettiği 1958 yapımı Üç Arkadaş filminde işte böyle İstanbul görüntülerinin siyah beyaz fotoğrafçılarından birini temsil eden oyuncu Salih Tozan ve diğerleri rolleri ve karakterleriyle Türk  sinemasının en iyilerinden birini gerçekleştirmişlerdi.” (s.125)

 

BİR YAZARIN İZİNİ SÜRMEK

Sevinç Çokum yaşadıklarını okurla paylaştığı  İskele Gazinosu adlı yapıtı ülkemizin yakın geçmişiyle birlikte Sevinç Çokum’un sanat yaşamını özel yaşamıyla birlikte veriyor. Türkiye’deki sanat alanında ilkleri görebiliyoruz, onun anılarında. Örneğin ilk caz sanatçılarımızı…

İskele Gazinosu aynı zamanda Sevinç Çokum’un yapıtlarının ve sanat yaşamının izini sürme kitabı olduğunu da söyleyebiliriz. Yazar, Beşiktaş’taki evlerine taşınmalarından başlayarak  Kanuni’den izler taşıyan ve  Tren Burdan Geçmiyor adlı romanının  geçtiği Cezayir Sokak’taki evlerinden ayrılmalarına kadar geçen süreçteki günlerde ortaya çıkan yapıtlarıyla ilgili değerli ip uçları da veriyor.

“Cezayir Sokağı’nda kaç yıl yakınımızda bir eski saray olduğunu bilmeden yaşadım. Birbiri içine girmiş binalar arasında böylesine özenli bakımlı geniş yeşil bir bahçenin ve mimarisi hayranlık uyandıran ir yapının olduğunu ancak çok sonraları öğrenmiştim. Sarayı Fransız İhtilali’nin ulusal bayram olarak kutlandığı ve yazarların da da davet edildiği bir 4 Temmuz günü öğrenebildim. ..” (s.193)

KORE SAVAŞI VE NATO’YA GİRİŞ
Sevinç Çokum anıları yapıtlarından çok uzağa düşmediği görülüyor. Tıpkı yapıtlarındaki yaşanılan acı tatlı ülke geçmişini anılarından aktarıyor. Kore Savaşı’na katılmamız ve Nato’ya girişimizi ise oldukça canlı olarak veriyor. Kore Savaşı’nda dönemeyenler, kayıplar ve dönenler… Dönenlerin içler acısı durumunu yakın çevresinden anlatıyor.

“ABD daha önceden müracaat ettiğimiz Nato’ya üyeliğimizi bu savaşa katılmamızın karşılığı olarak (18 Şubat 1952) bir hediyeymiş gibi sundu ve  böylece Türkiye’de üs kurup asker bulundurmak gibi kökleri bugüne uzanan ve bağımsızlığımızı zedeleyici bir konumu elde etmiş oldu.” (s.50)

Sevinç Çokum İskele Gazinosu adlı anı kitabında yakın döneme ilişkin anılarını paylaşarak hem bir yazarın geçmişine hem de bir ülkenin geçmişine ilişkin önemli bilgileri paylaşıyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::

İskele Gazinosu, Sevinç Çokum, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Nisan 2018

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016