OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

işgal kadınları

 

işgal kadınları-mustafa aslan

 

Yıldız Ramazanoğlu İslam coğrafyasındaki kadın sorunları ve emperyalizm arasındaki bağlantıyı birikimine dayalı olarak kuruyor, ‘İşgal Kadınları’  adlı yapıtında.

Yıldız Ramazanoğlu’nun ‘İşgal Kadınları adlı yapıtı dört bölümden oluşuyor. Bölüm adları şöyle sıralanıyor: Derin Bir Kuşku:Emperyalist  Feminizm, Batı’da Müslüman Kadının Temsili, Türkiye Tercübesi ve İslam Dünyasından Birkaç Tecrübe adını taşıyor.

kadınlar bahane işgal şahane

‘İşgal Kadınları’nı doğrulayacak nitelikte Evrensel gazetesinde Murat Kuseyri imzasıyla, 01.12.2012 tarihinde yayımlanan haberin başlığı ‘işgali haklı göstermek için kadınları kullanıyorlar’dı. Tıpkı Yıldız Ramazanoğlu’nun kitabının ilk tümcelerinde dile getirmeye çalıştığı gibi emperyalist yayılmacılığın, işgalin bir dayanağını oluşturuyor, kadın sorunları. Bölgedeki ülkelere ilişkin yapılan filmler, yayımlanan kitapları irdeleyen Ramazanoğlu eleştiriye kapalılığın kimi sorunları körüklediğini belirtiyor.

Yıldız Ramazanoğlu’nun ‘İşgal Kadınları’nda işgallere kadın sorunlarının nasıl bahane edildiğinin yanı sıra sanat yapıtları aracılığıyla ve siyasi kişilikler üzerinden nasıl gerçekleştirilmeye çalışıldığı anlatılıyor. Bütün bunlara eklenecek bir başka konu ise Ali Şeriati ile ilgili bölümdür. Şeriati’nin yer almasının nedeni: İranlı olmasına karşın İran dışındaki İslam  ülkelerinde  takipçilerinin bulunması ve kadın sorunlarına kafa yormasında yatıyor.

buluşmalar

Yazar, ‘İşgal Kadınları’ndakatıldığı birçok toplantıyı özetlerek veriyor ayrıca biraz daha geniş yer verdiği   Dünya Kadınlarının New York ve Ortadoğu Kadınlarının İstanbul Buluşmaları’ndan da söz ediyor.  Daha önce dağişik yerlerde yapılan dünya kadınlarının buluşmasında göze çarpanlar arasında  sivil toplum kuruluş temsilcileri konuşmalarında Amerikan karşıtlığı, devlet temsilcilerinde ise temkinli yaklaşımlarının göze çarptığını belirtiyor.

Yıldız Ramazanoğlu yapıtında İslam ülkelerini kadının kötü durumunu bahane ederek işgal eden ya da işgal hazırlığı yapan ülkelerin durumunu da değerlendiriyor.

“Bütün bu avantajlı duruma rağmen Amerika’da bile sigorta kapsamında olmayan birçok  kadın var. Sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorlar. Henüz Amerika’da da herkese uygun gelebilen bir çocuk bakımı sistematik olarak kurulmuş değil. Çocuk bakımı ailelerin en yüksek giderlerinden birini oluşturuyor. Şiddet hala yaygın. Saniyede bir kadın dövülüyor.” (s. 73)

Yıldız Ramazanoğlu’nun ‘İşgal Kadınları’ adlı yapıtının satır aralarında kendinize göre birşeyler çıkarabilir, katılmayacağınız yerler de olabilir. Ancak kadın sorunları ve emperyalizm  açısından belli bir yere konabilir, bir çalışma ‘İşgal Kadınları’.

MUSTAFA ASLAN

——————————-

Yıldız Ramazanoğlu, İşgal Kadınları, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul- Kasım, 2012-İstanbul

 

 

 

Mustafa Aslan Kimdir?

MUSTAFA ASLAN

 MUSTAFA ASLAN 1965’TE KİLİS’İN MUSABEYLİ İLÇESİNE BAĞLI BALİKLİ KÖYÜ’NDE DOĞDU.GAZİ ORTAOKULU VE GAZİANTEP LİSESİ’NDE OKUDU.YÜKSEK ÖĞRENİMİNİ CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ-BATI DİLLERİ VE EDEBİYATLARI-FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI’NDA TAMAMLADI.İLK YAPITI SÖZCÜKLERİN DİLİ TUTULUNCA 1986’DA YAYINLANDI.BUNU ÇOCUKLAR İÇİN YAZDIĞI KİTAPLAR İZLEDİ..

BUNLAR:
-KINA ÇİÇEĞİ
-MAVİŞ VE SANAL BEBEK
-UZAYLILAR KIRMIZI BİSİKLETİ KAÇIRDI.
-NASRETTİN HOCA’NIN UZAY SERÜVENİ
-MAVİLİ KEDİ GAZETECİ
– EVLİYA ÇELEBİ İSTANBUL’DA
-MAVİŞ BİLGİSAYAR KORSANLARINA KARŞI
-İSTANBUL ÇOCUK
-PİR SULTANCA
-ZAMAN HIRSIZI MAVİŞ
-BİLMECE TEKERLEMECE
-MAVİŞİ İLE ŞAŞKIN ROBOT
-YUNUS EMRE
-PİNOKYO İSTANBUL’DA
-SİHİRBAZIN ŞAPKASINDAN ÇIKAN SAYILAR
-OYUNCAKLAR EĞLENİYOR
-OYUNCAKLARIN DÜNYASI
-ROBOT KÖPEK BİBO
-PORTAKAL DEDE
-BAY KEK-Mutfaktan Kaçış-
-MUTFAKTA ŞENLİK VAR
-UÇAN EŞEK

AŞK SESİNİ ARIYOR YAZARIN GENÇLER İÇİN YAZDIĞI İLK ROMANIDIR.
1982 SES DERGİSİ,1986 TRT İSTANBUL RADYOSU ÖYKÜ ÖDÜLLERİNİ ALMIŞTIR.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016