OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

işbirliği ile öğrenme – mustafa aslan

cocuk

 işbirliği ile öğrenme

İşbirliği ile öğrenme yalnızca ülkemizde değil dünyanın her tarafında uygulanan bir yöntem.  Her öğretmen arkadaş, her derste olmasa da kimi zaman farkında olmadan uyguladığı bir öğrenme yöntemi.
İşbirliği ile öğrenmenin yararları sayılmayacak kadar çoktur. Belli bir sınırlama içerisine koymak yanlış olur.
Öğrencilerin üst düzey düşünme ve problem çözme yeteneğini geliştirir. Eğer okulu sevmeyen ve okula sık sık gelmeyen öğrenciniz varsa bu yöntem onu okula bağlayacaktır. Kısacası bu yöntem  öğrencilerin okula devamını sağlayıp, devamsızlık sorununu ortadan kaldırır. Bu yöntem öğrencilerin moralini yükseltir.

 

Her öğretmeni kara kara düşündüren iki konu vardır: Bunlardan birisi öğrencilerin problem çözme yeteneklerinin geliştirilmesi, ikincisi ise düşünce üretimi konusundaki sıkıntılarımız.

 

Kimileyin sınıfa bir soru sorarız. Yanıt almaya birer birer başlarız. En iyi sınıflarda ilk üç öğrencinin söyledikleri farklıdır. Geriye kalan öğrenciler bu söylenenleri yinelemeden öteye gitmez.

Öğrencilerin düşünce üretme ve problem çözme yeteneklerini düşünemeyeceğiniz kadar çok arttırır.

 

İşbirliği ile öğrenmenin birçok yöntemi vardır: Metni kodlayarak dikkatli olma, yapboz, karış -kıpırdama- eşleş… Sadece birinden söz etmek istiyorum, burada.

Örneğin. karış -kıpırdama- eşleş öğrencilerin dikkatini toplamalarını, problemi çözmek için işbirliği yapmalarını sağlıyor.

 

Öğretmen arkadaşları yıpratan konulardan biri de öğrenci sayısını kabarık olmasıdır. Sınıftaki öğrenci sayısını 20-30 arasına ne zaman düşürürüz bilmiyorum. Ancak işbirliği ile öğrenme yöntemi sayesinde sınıf mevcudun uz 60 öğrenciden yukarı olsa da sorun değil. Önemli olan sizin öğrencilere doğru yönerge vermenizdir.

 

“Sınıfta dolaş” ya da “kıpırdama” dendiğinde hemen uygulanmalı. Öğretmen öğrenciye ne yapması gerektiğini bildirmelidir.

 

Demokratik bir toplum oluşturmada ve öğrenci sayısı fazla olan sınıflarda başarı artırılması, öğrencinin okulunu daha çok sevmesi… için uygulanması gereken öneli bir yöntemdir, işbirliği ile öğrenme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016