OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Isaac Newton’ın Biyografisi

Isaac Newton’ın Biyografisi

Richard S. Westfall’ın kaleme aldığı Isaac Newton’ın Biyografisi- Newton adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

“Büyük ölçekli yardımları Newton’ın kendi mali durumuyla ilgilenmediği anlamına gelmemeli. Öldüğünde hatırı sayılır bir servet bıraktı ve  Londra’da geçirdiği onca yıl içinse  bu servet birikimine  göz kulak olmaya özen göstermiştir.” (s. 831)

AĞAÇTAN KAÇ ELMA DÜŞTÜ?

Newton’un yer çekimini bulmasına neden olan elmaları ve öyküyü bilmeyen var mı? Ağacın altına Newton’un kafasına elma düşmeseydi de yer çekimini başka bir bilim insanı başka bir olay yaşayarak ortaya çıkarabilirdi.

Kuşkusuz yapıtta Isaac Newton’la ilgili oldukça ilginç bilgiler yer alıyor. Bunların başında din konusu yer aldığını söylemekle yetinelim.

Richard S. Westfall’ın kaleme aldığı Isaac Newton’ın Biyografisi- Newton adlı yapıtındaki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:

Richard S. Westfall’ın  Isaac Newton’ın Biyografisi- Newton adlı yapıtta yer alan bölüm başlıkları şöyle sıralanıyor:Yeni Bir Dünyanın Keşfi, Ağırbaşlı , Sessiz, Akıllı Bir Oğlan, Münzevi Talebe, Problemleri Hareket Yoluyla Çözmek, Anni Mirabiles, Lucas Profesörü,  Yayımlanma ve Bunalım, İsyan, Sessizlik Yılları, Principia, Devrim, Darphane, Kraliyet Derneği Başkanı, Öncelik tartışması, İhtiyarlık Yılları.

“Decartes’in geometri kitabını satın aldı ve kitabı kendi başına okudu. DrMoivre’nin üslubuna çok benzer bir üslupla devam ediyordu) 2 veya 3 sayfa okuduktan sonra daha ileri gidemiyor  bunun üzerine baştan başlıyor ve başka bir zor bölüme gelene kadar 3 veya 4 sayfa daha okuyor sonra yine baştan başlıyor ve daha ileri gidiyor ve herhangi birinden en ufak bir açıklama ve eğitim almadan bütün…”(s.11)

Richard S. Westfall’ın  Isaac Newton’ın Biyografisi- Newton  adlı yapıt konuyu merak edenlerin dışında günümüze toplumsal açıdan da ışık tutacak bir yapıt olduğunu belirtmeliyim.

 

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::

Isaac Newton’ın Biyografisi- Newton (Biyografi), Richard S. Westfall, Çeviren:Orhan Düz, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Eylül 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016