OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

İranlı Beş Çocuk Kitapları Yazarı

İranlı Beş Çocuk Kitapları Yazarı

İran Çocuk Edebiyatı alanında da iyi yapıtlar veren başarılı yazarlara sahip. Bunlardan beşini okurumuza tanıtmak istiyorum: Samed Bahrengi, Houshang Moradi Kermani, Mehdi Azar Yazdi, Ahmad Akbarpour, Hengameh Mofid.

Samed Bahrengi

Samed Bahrengi, İran’ın Tebriz kentinde 1939 yılında doğdu.

Tebriz’deki “Debîristân-i Terbiyet” ve “Dânişserâ-yi âlî” adlı öğretmen okullarında okudu. Öğrenimini tamamladıktan sonra Mamkan, Gogan, Ahircan gibi köy okullarında öğretmenliğine başladı ve kısa ömrünün sonuna kadar bu görevde kaldı.

Öğretmenlik yaparken bir taraftan da Tebriz Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde gece derslerine devam etti.  Folklor ve İran eğitim sistemi üzerine eğildi; eğitim sisteminin aksayan yanlarını saptadıktan sonra çözümler üretti.

Bahrengi 1968’de, 29 yaşındayken,  Aras nehrinde kimilerine göre Şah’ın gizli polis örgütü SAVAK tarafından boğularak öldürüldü.

Bahrengi’yi Türkiye’de tanımayan kimse yok gibidir. Gerek konu ve gerekse kahramanları açısından ülkemizdeki her çocuk onun Küçük Kara Balık’tan Bir Şeftali Bin Şeftali’ye kadar bütün kitaplarını zevkle okuyor.

Houshang Mouradi Kermani

Mouradi 1944 yılında İran’ın Kerman kentinde (Sirç Köyü) doğdu. Tahran Üniversitesi Dramatik Edebiyat ve İngilizce Çeviri bölümlerini bitirdi.

Çocuk edebiyatı alanında ülkesinin Samed Bahrengi’den sonra en çok tanınan yazarıdır.

Yakın zamanda yapıtları dilimize kazandırılan Kermani’nin Mecid’in Serüvenleri fdizi film olarak da televizyonlarda gösterimdeyken İran halkının çok sevdiği filmler arasındaydı. Bugün,  İran’ın yaşayan en çok sevilen ve okunan çocuk yazarları arasında olduğunu söylesek abartmış sayılmayız.

 

Mehdi Azar Yazdi

Mehdi Azar Yazdi (1921-2009) Kermanşah’ta doğdu. UNESCO ödüllü yazar, çocuklar için yazmaya 1956 yılında başladı.

 

Ahmad Akbarpour

Ahmad Akbarpour 1970 yılında doğdu. Psikoloji eğitimi gördü. İran’da Yılın Kitabı Ödülü’nü kazandı.Gece Komutanı, Kelimelerin İmparatoru önemli yapıtları arasında yer alıyor.

 

Hengameh Mofid

Hengameh Mofid 1956 yılında Tahran’da doğdu. Hengameh’nin çocuk edebiyatı alanının dışında aynı zamanda aktirist olduğunu belirtmek gerekiyor.

1983’ten beri İRİB (İran İslam Cumhuriyeti Yayınları) çocuk bölümünde yazarlıktan oyunculuğa uzanan geniş bie alanda çalışmalar yaptı.

Hengameh’ye göre “Hikaye anlatımı, en eski, en yaygın ve en etkili sanat biçimlerinden biridir.”

Samed Bahrengi, Houshang Moradi Kermani, Mehdi Azar Yazdi, Ahmad Akbarpour, Hengameh Mofid : İran’ın çocuklara zevkle okuyabilecekleri kitaplar sunan yazarından beşini tanıttık sadece.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::

 

Değerli okurumuz,

bu yazı henüz sonlanmadı.

saygıyla..

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016