OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ipek ongun’un anıları

İPEK ONGU’NUN ANILARI ROMAN TADINDA

Yapıtlarını severek okuduğumuz İpek Ongun’un anıları Anlat Anneanne adıyla Artemis Yayınları tarafından okurla buluşturuldu.

ÜLKE TARİHİNDEN YAPRAKLAR

İpek Ongun’un anılarını okurlarla paylaştığı Anlat Anneanne adlı yapıtında bir yanıyla okurla kişisel tarihini paylaşırken bir yanıyla da okura ülkemiz tarihinin kimi önemli anlarını anımsatıyor. Yazar kişisel tarihiyle eşzamana düşen ülkemizin önemli tarihi gelişmelerini yeri geldikçe tatlı bir üslupla okura sunuyor.

Bugün kendisi bir anneanne olan İpek Ongun anneannesinden başlayarak, anne ve babasının evliliğinden derken yakın zamana kadar uzanan bir yaşamdan söz ederken sözünü ettiği tarihlerde ülkemizde yaşananlardan da söz ediyor.

 

CUMHURİYET’TEN BUGÜNE

İpek Ongun Cumhuriyet’in kuruluş yıllarını yeri geldikçe anları içinde sunuyor. Bu arada İstiklal Harbi adlı kitabın yazarı Cevdet Kerim ile de olan  tatlı karşılaşmaları ve sonrasını da okuyoruz. 1970’li yıllara geldiğinde döneme ilişkin kimi saptamalarda bulunuyor. Bu dönemi yaratıcılık ve çok seslilik açısından ‘bambaşka bir dönem’ olarak niteliyor.

1970’li yıllardan söz ederken sanatçılarımız hakkındaki değerlendirmelerinin dikkat çekici olduğunu belirtmeliyim. Yine bu yılları anlatırken içi burkularak yazdığı Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamı konusunu belirtmeliyim, gözyaşı damlalarını duyumsadığımız tümcelerinde. 6-7 Eylül Olaylarında Rum komşularına, sert mizaçlı annesinin kapılarını hiç tereddüt etmeden açtıklarını ve kitaplarının yazıldığı yıllar ve bunlara ilişkin değerlendirmeleri yer alıyor.

İpek Ongun roman tadındaki anılarının yar aldığı Anlat Anneanne adlı yapıtı sadece kişisel tarihini vermiyor. Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana yaşadıklarımızı verirken sanat ve siyaset dünyamızda yaşananları da unutmadan sunuyor, okura.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::

Anlat Anneanne (Anı), İpek Ongun, I. Basım:Artemis Yayınları, İstanbul, Kasım 2017

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016