OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İNSANOĞLU İNSANLAR

20161113_172515İNSANOĞLU İNSANLAR

 

 

 

Mustafa Aslan, Müzikolog Ahmet Say’ın yeni kitabı ‘İnsanoğlu İnsanlar’ı yazdı.

Mustafa ASLAN

Ahmet Say’ın “İnsanoğlu İnsanlar” adlı yapıtı özellikle edebiyat, müzik, hukuk alanları başta olmak üzere saygınlık kazanmış belli bir duruşu olan kişilik sahibi kişileri anlatıyor. Ahmet Say’ın yapıtında anlattığı İnsanoğlu İnsanlar arasında; Nâzım Hikmet, Halit Çelenk, Yaşar Kemal, Aydın Çubukçu, Fikret Otyam, Bessie Smith, Enver Gökçe, Ahmet Erhan, Necil Kazım Akses, Mithat Fenmen, Etem Ruhi Üngör,    Metin Altıok, Behçet Aysan, Ruhi Su, Verdi, Wagner, Leyla Gencer, Muammer Sun, Gülten Akın, Uğur Kaynar, Öner Ünalan, Ali Uçan, Nusret Kemal Otyam, Ahmet Telli, Fikri Çiçekoğlu, Turgut Çeviker ve Feyzullah Çınar’ın… adlarını aktarabiliriz.

NÂZIM’DAN  A. TELLİ’YE

Ahmet Say İnsanoğlu İnsanlar adlı yapıtında edebiyat dünyamızın yakından bilinen adlarını okura tanıklıkların da ötesinde bir anlatımla sunuyor. Nâzım Hikmet’le Doğu Almanya görüşmeleri ve Nâzım’ın ona ülkede, emperyalizme karşı mücadelede ‘ön cephede’ olması gerektiğini söylemesinden başlayarak Ever Gökçe’ye Ahmet Telli’ye Leyla Gencer’den Muammer Sun’a kadar uzanan bir çizgideki yazar, şair ve müzik insanlarımızla ilgili anılarıyla birlikte bilgi birikimini tatlı bir dille aktarıyor.

Türkiye Yazıları dergisinde şiirini yayımladığı, ekonomik sıkıntılar içinde kıvranan telif ücreti ödeneceğini duyunca Enver Gökçe’nin tepesinin atışını capcanlı veriyor. Enver Gökçe’nin bu edimi karşısında “… kenara çekilip susmaktan başka çare bulamadığı” (s. 88 ) paylaşıyor Ahmet Say.

Yazar sadece anılarını aktarmıyor,  aynı zamanda yaşananlardan ders çıkardığı gibi bunlardan kimi sonuçlara da gidiyor. Örneğin Ahmet Arif, Arif Damar ve Enver Gökçe’yi Şevki Akşit’in etkilediğini belirtiyor. Edebiyat ve müzik insanının seyir defteri niteliğini taşıyor aynı zamanda, bu kitaptaki yazılar. Bunlardan Ahmet Telli konusunda yazılanları güzel bir örnek olarak gösterebiliriz. Ahmet Telli konusunda bir araştırma yapacak ya da bilgi edinmek isteyen birinin kesinlikle okuması gereken bir yazı olarak görüyorum şair hakkında Ahmet Say’ın yazdıklarını.

MÜCADELE VE SEVGİ

Ahmet Say’ın yapıtında, sanat edebiyattan müziğe uzanan bir düzlemde çizdiği portrelerin ruhlarında mücadele ve sevgiyi izlediği gün gibi ortaya çıkıyor: Yaptığın işte başarılı olmak istiyorsan seveceksin ve mücadele edeceksin. Yazar, oğlu Fazıl Say’ın Uçak Notları’ndan  aktardığı gibi saatlerce yürüyen bir genç sanat sevgisi için bir mücadele veriyor.

Ahmet Say’ın yapıtında aktardığı ‘68 kuşağının türkülerin çoğunu öğrendiği ve sosyalist bir müzisyen olmanın bilinciyle Anadolu yollarında türkü derleyen Ruhi Su’nun halk sevgisine ne demeli? Vakur, sade ve mütevazi Aydın Çubukçu’yu biraz daha  yakından tanımaya ne dersiniz?

Osmanlı’nın çalışmalarına destek olduğunu belirttiği ve sosyalist düşünceleri benimseyen Wagner’le Verdi’nin iki zıt yaratılışta insan olduklarının saptamasını yaparken ülkemizde yoklukları insan ve sanat sevgisiyle yenen  Mithat Fenmen, Fazıl Say, Fikri Çiçekoğlu, Etem Ruhi Üngör,  Muammer Sun … Müzik insanlarımızı dışarıda bırakmıyor ayrı ayrı anıyor.

Köy enstitülerinin yaygınlaştığı dünya klasiklerinin dilimize kazandırıldığı yılların ardından gelen II. Paylaşım Savaşı yılları ve sonrasında yaşanan aydın kırımı günlerinin uzandığı Sivas Madımak yangını ve bugünlere uzanan birbirinden ayrılmayan bir edebiyat ve tarih köprüsü kuruyor, Ahmet Say.

Say, İnsanoğlu İnsan adlı yapıtında, yaptığı işi iyi yapan onurlu bir duruşu olan kitapta sözünü ettiği kişilerin çoğunluğunu tanıdığından, anıların tatlı diliyle hem siyasal hem de sanat ve edebiyat tarihimizin bozbulanık görüntülerin netleşmesine katkı sağlıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016