OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İNSANLIK 2.0

10353120_10152465633789566_8349601748247705637_nİNSANLIK 2.0

Ray Kurzweil’in ‘ İnsanlık 2.0 (Tekilliğe Doğru Biyolojisini Aşan İnsan’ Alfa Yayınları bilim dizisinden okura sunuldu.

“Öfkenin beyindeki belli bölgesel uyarımlarla ilişkili olması mümkündür. Ancak bölgesel beyin uyarımları öfkeyi, açık saçık küfretmek gibi öfkeyle ilintili açık davranışlardan daha iyi açıklamaz. Bölgesel beyin uyarılarımları kuşkusuz öfkeyle ilişkilendirilebilir ancak bir kişinin bir sözü aşağılama olarak yorumlayıp öfkeye kapılmasının…” (s. 687)

NELER VAR?

Ray Kurzweil’in ‘ İnsanlık 2.0 (Tekilliğe Doğru Biyolojisini Aşan İnsan’ adlı yapıtında yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Önsöz:Düşüncenin gücü, Altı evre, Teknoloji evrimi üzerine bir kuram:İvmelenen getiriler yasası, İnsan beyninin bilgi işlem kapasitesinin kullanılması, Moleküllerle bilgi işlem, Kendiliğinden birleşme, Biyolojinin taklit edilmesi, Dönüş tabanlı bilgi işlem, Işıkla bilgi işlem,  kuantum bilgi işlem, İnsan beyninin bilgi işlem kapasitesi,  İnsan belleğinin kapasitesi, Bilgi işlemin sınırları,  Bir kaya parçası ne kadar akıllıdır? Nano ölçekli bilgi işlem sınırları,  Tekillik tarihinin belirlenmesi, İnsan zekası yazılımının geliştirilmesi:İnsan beynine  ters mühendislik nasıl uygulanır? Beyin ne kadar  karmaşıktır? Beynin modellenmesi, Beynin içine bakmak,  Beynin modellerinin oluşturulması, Nöron modelleri,  Beyin bölgelerinin modellenmesi,NNR örtüşen üç devrim, Etkiler, Ich bin ein  singularitarian, GNR’nin girift umut ve tehlikeleri, Eleştirilere yanıtlar.

İNSAN BEYİNİ VE BİLGİSAYAR

‘ İnsanlık 2.0 (Tekilliğe Doğru Biyolojisini Aşan İnsan’ adlı yapıtında insan beynini irdeleyen Ray Kurzweil değişik açılardan bu konuyu irdeliyor. Kurweil’in irdelediği konulardan birisi de beyin ve bilgisayar olarak çıkıyor karşımıza. “İnsan beyni bilgisayardan farklı mıdır?” sorusunu yöneltiyor ve bu konuda açıklamalar yapıyor.

“İnsan beyninin yoğun paralelliği, türümüzün düşünme yetisinin temel direklerinden biri olan örüntü tanımanın anahtarıdır. memelilerin nöronları kaotik dans ederler (yani, çok çeşitli rastlantısal etkileşimlere girerler)

İnsan beynini çeşitli yönleriyle inceleyen ve genetik konusunda önemli bilgiler sunan Ray Kurzweil’in ‘ İnsanlık 2.0 (Tekilliğe Doğru Biyolojisini Aşan İnsan’ adlı yapıtı bu konulardaki sorularınızın yanıtını bulabileceği bir kitap özelliklerini taşıyor.

 

MUSTAFA ASLAN

————————-

İnsanlık 2.0 (Tekilliğe Doğru Biyolojisini Aşan İnsan (Bilim-İnsan beyni), Ray Kurzweil, Çeviren: Mne Şengel, I. Basım:Alfa yayınları, İstanbul, Nisan 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016