OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İNSANLARI SEVMELİSİN

20170708_162424İNSANLARI SEVMELİSİN

Garp Cephesinde Yeni Birşey Yok’un yazarı Erch Maria Remarque’ın yine II. Paylaşım Savaşı’nı anlattığı romanı İnsanları Sevmelisin  Esat Nermi Erender çevirisyle Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

II. PAYLAŞIM SAVAŞI

Erich Maria Remarque İnsanları Sevmelisin adlı romanında II. Paylaşım Savaşı’nın darmadağın ettiği yaşamları anlatıyor. Savaş nedeniyle dağılan  kopan bir tespihin taneleri gibi nasıl yurtlarından uzaklara savruldukları, paramparça oldukları anlatılıyor.

İnsanları Sevmelisin savaştan önce işi gücü, kurulu bir düzeni dahası bir ailesi, başınnı sokup gece içinde güvenle uyuyacağı evleri olan insanların nasıl yabancı bir ülkenin sokaklarında  polise yakalanıp sınırdışı edilme ve açlık korkusuyla yaşadıklarını veriyor.

MÜLTECİ SORUNU

Erich Maria Remarque İnsanları Sevmelisin adlı romanında savaş nedeniyle ülkelerinde kalmaları mümkün olmayan insanların yabancı ülkelerde yaşama savaşı verdiklerini gösteriyor.

Savaştan önce yaşadıkları toplumda belli bir yerleri olan mültecilerin  nasıl sınırdan sınıra kovuldukları ve yaşamak içn mücadele verdikleri görülüyor.

“Edith Rosenfeld, narin yapılı, beyaz saçlı altmış altı yaşında bir kadındı. İki yıl önce yedi çocuğuyla birlikte Paris’e gelmişti. Çocuklarının altısını da işe sokmuştu. En büyük oğlu doktor olarak Çin savaşına gitmişti.Bonn Üniversitesi’nde filolog olan en büyük kızı, Mültecilere yardım Kurumu aracılığıyla İskoçya’da bir hizmetçilik işi bulmuştu.İkinci oğlu…” (s.377)

Erich Maria Remarque İnsanları sevmelisin adlı yapıtında savaşın yıkıcılığını ortaya koyarken en gerçekçi biçimde mültecilerin de durumunu ortaya koyuyor.

 

MUSTAFA ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::

İnsanları Sevmelisin (Roman), Erich Maria Remarque Çeviren:Esat Nermi Erendor, Everest Yayınları’nda I. Basım:Temmuz 2017, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016