OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İnsan Avı

IMAG1514 (1)İnsan Avı

John Le Carré’nin İslam, Batı ve terörizm konusunu değerlendirdiği yapıtı  ‘İnsan Avı ‘ Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

mülteciler

John Le Carré ‘İnsan Avı ‘ adlı yapıtında mülteci sorununa değiniyor. Ülkelerinden çeşitli nedenlerle ayrılmak zorunda bırakılmış insanların yeni bir yaşam kurma uğraşına yer veriliyor.

” ‘Bu kentte sığınmacılara Almanya’nın başka yerlerinde olduğundan çok daha kötü davranıldığını bilmiyor muydun?’ ” (s.19)

Almanya’daki türkiye

John Le Carré ‘İnsan Avı ‘ nda Almanya’da yaşayan Türk vatandaşların durumuna da değniyor. Carré’nin dikkatini çektiği Almanya’daki Türkler ve İslami çevrelerle olan ilişkileri irdeliyor. Romanda, Türklerin İslami kurum ve kuruluşları olay örgüsü içinde ilşkileri sergileniyor.

” ‘Geçen cuma öğle namazı için, sizin de ılımlı yaklaşımıyla yakından tanıdığınız Othman Camisi’ne gittim. Camiden ayrılırken tanımadığım bir Türk kadını yanıma geldi. Benimle önemli ve acil bir konuda özel olarak konuşmak istediğini söyledi. Ama derdinin ne olduğunu…’ ” (s.130)

 

islam ve terörizm

John Le Carré ‘İnsan Avı ‘ adlı romanında İslam ve terörizm konusuna değiniyor, ağırlıklı olarak. ABD’deki ikiz kulelere saldırıdan sonrasının değerlendirildiği yapıtta İslamcı örgütlerin hareket noktaları anlatılıyor. Batı’nın ve Amerika’nın İslam’a ve terörizm bakışlarının da verildiği istihbarat örgütlerinin var olan durumdan yararlanma çabalarını da açıklıyor.

” Zekat şeriat yasasına göre bir Müslüman’ın kazancının yüzde iki buçuğunu bir hayır işi için bağışlamasıdır. Bu paralarla okul ve hastaneler inşa edilir ve yoksullara yiyecek sağlanır, öğrencilere burs verilir ve yetimhaneler kurulur. Müslüman yetimhaneleri. Bu yetimhaneler Yön Tabelası  için özel bir önem taşır. Yetimler için uyuyup dinlenmeden  ” (s.305-306)

John Le Carré ‘İnsan Avı’ adlı yapıtta İslam ve terörizm konusunu Batı ülkelerinden ayırmayarak vermenin yanında mülteci sorununa da değiniyor.

Mustafa ASLAN

————————–

İnsan Avı, John Le Carré, Çeviren:Suzan Cenani Alioğlu, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Mayıs 2015

Updated: 08 Haziran 2015 — 12:26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016