OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İngiliz Hasta

İNGİLİZ HASTA

Çağdaş Kanada  edebiyatından Michael Ondaatje’ın Altın Man Booker Ödülü (2018) alan ve sinemaya da aktarılan İngiliz Hasta adlı romanı Ahu Antmen çevirisiyle Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

Yapıt II. Paylaşım Savaşı sırasında İtalya’nın Toronto kentinde dört kişi arasında geçmekle birlikte geriye gidişlerle de tarihsel bir sorgulama yapıyor.

SAVAŞTA YOLLARI KESİŞENLER:1 ÇİÇEK, 3 BÖCEK

Michael Ondaatje’ın İngiliz Hasta adlı yapıtında II. Paylaşım Savaşı sonlarına doğru dört  kişinin yolları İtalya’nın Toscana kentinde  kesişiyor. Bunlardan birisi uçağı yanarak canını zor kurtaran yapıta da adını veren İngiliz, diğer ikisi Kanadalı hemşire Hana ve hırsız ve casus olarak karşımıza çıkan Caravaggio ve ayın temizleme uzamanı Hintli asker Kip.

BOMBA VE KARA MAYINLARI SORUNU

İngiliz Hasta‘nın ilginç yönlerinden birisi de kara mayınları sorununu gündeme getirmesidir. Yapıtta Hintli bomba uzmanı Hintli asker aracılığıyla veriyor, yazar bunu. Toronto kenti mayın ve bomba tuzakları açısından sayısal olarak fazlalığına dikkat çekiyor. O kadar yüksek ki eğitimini tamamlayan uzmanlar hemen buraya getiriliyor.

Dünyanın değişik bölgelerinde, özellikle terörle mücadele eden ülkelerin vatandaşları mayın tuzaklarına kurban gidiyor.

“o toplantıdan sonra, bomba sorunu çözüldü, bir hafta içinde mühendislerden birisi karanlık noktaları aydınlattı. Buhar sterilizatörleri kullanılacaktı artık. Bombanın metal kılıfına bir delik açılıp içine buhar pompalanacak, yani patlayıcıya emülsiyon yapılacaktı.” (s.208)

 

YAZARLAR

Michael  Ondaatje’nin İngiliz Hasta adlı yapıtı II. Paylaşım Savaşı sırasında geçen bir roman olduğunu yukarda belirtmiştim. Yapıtta edebiyat alanında yazar ve yapıt adlarıyla da karşılaşıyoruz. Stendhal-Parma Manastır’ı üzerinde durulurken  Josep Conrad’ın denizci yönüne de değiniliyor.Bildiğiniz gibi Conrad’ın denizcilik anılarını anlattığı yapıtı yazarı destekliyor, bu konuda

Michael Ondaatje’ın İngiliz Hasta adlı yapıtında II. Paylaşım Savaşı yıllarından hareketle günümüzün tuzaklanmış bombalar, kara mayınları gibi sorunun yanında İngiltere, Avrupa ve Amerika’yı da sorguluyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::

İngiliz Hasta (Roman), Michael Ondaatje, Çeviren:Ahu Antmen, I. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, Ağustos 2018

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016