OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

imparator çay bahçesi

IMAG3268

İmparator Çay Bahçesi

Nazlı Eray’ın düşle gerçeğin iç içe olanan romanı ‘İmparator Çay Bahçesi’ Everest Yayınları tarafından okura sunuldu.

Bartın

‘İmparator Çay Bahçesi’ adlı romanı Bartın’da tasarladığını romanının ilk sayfasına not olarak düştüğü görülüyor, Nazlı Eray’ın.  Roman değişik yerleri uzam olarak seçiyor. Ankara, İstanbul, Uşak, Amasra, İzmir, Bodrum… Yapıt boyunca okur, ülkemizin değişik yerlerinde gezdiriliyor. Zaman zaman gezilen yerlerin önemli yerleri ve kimi özellikleri okura sunuluyor.

Değişik yerleri uzam olarak seçiyor seçmesine ama ağırlıklı uzam olarak Bartın olduğu görülüyor, Nazlı Eray’ın ‘İmparator Çay Bahçesi’ adlı romanında. Bartın, başta taşhan ve Bartın Çayı olmak üzere yapıtın ağırlığını duyumsatan uzamı olarak çıkıyor karşımıza.

“Gözlerim karanlıkta sessiz sessiz akan Bartın Çayı’na takılmıştı. Asamalı sokağın oralarda bir yerlerde olmalıydım. Gecenin içinde bomboş Bartın sokaklarında dolaşıyordum. Tüm kapıların, pencerelerin, çekilmiş perdelerin, indirilmiş kepenklerin, kapanmiş ahşap panjurların dışındaydım. Bartın’da ondan izler arıyordum.” (s.s. 116-117)

düşle gerçek

Nazlı Eray’ın ‘İmparator Çay Bahçesi’ adlı romanında düş ve geçek kolkola geziyor. Yapıt okuru düşsel bir yolculuk içerisinde aşk ve dostluk… gibi yaşamın vazgeçilmezleriyle yüzleştiriyor.

‘İmparator Çay Bahçesi’nin kahramanları ve yaşanılan kimi olaylar düş yolculuğunun ana eksenini oluşturuyor. Afrika menekşesi, hayal kadınlar,Bay Cici, Madam Kelebek, Venüs,   Cennet bekçisi… Nazlı Eray’ın ‘İmparator Çay Bahçesi’ndeki düşselliğe birkaç örnek oalrak verebiliriz.

“venüs’le birlikte İmparator çay Bahçesi’nin içinde el ele ilerliyorduk. Kimsenin bizi görmediğini fark etmiştim. Bir başka masada Afrikamenekşesi Faruk Bey oturuyordu.  Mebrure yanındaydı.” (s.150)

Gerçeğin düşle kolkola dans ettiği,  Nazlı Eray’ın ‘İmparator Çay Bahçesi’  okurken mutlu olabileceğiniz bir fantastik roman.

Mustafa ASLAN

———————

İmparator Çay Bahçesi, Nazlı Eray, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Nisan 2015

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016