OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ilkgençlik çağına öyküler-3

 

IMAG2661

İlkgençlik Çağına Öyküler-3

 

Daha önce ilk iki cildi yayımlanan ‘İlkgençlik Çağına Öyküler’ adlı seçkinin üçüncüsü yayımlandı. Selim İleri ve Ayşe Sarısayın’ın hazırladığı seçkide 1940-1960 arası doğumlu yazarların ürünleri yer alıyor.

özenli seçim

Selim İleri ve Ayşe Sarısayın ‘İlkgençlik Çağına Öyküler-‘ adlı çalışmayı hazırlarken epeyce zorlandıklarını belirtiyorlar. İki usta yazarımızın zorlanma nedenleri ise; her yazarımızın birbirinden değerli yapıtları arasından yalnızca bir öyküyü seçmek zorunda olmalarından kaynaklanıyor.

“Ertesi gün, köyün mezarlığına gittim. Henımefendi’nin kabrini boşuna aradım. Başına bir taş dikeni olmamıştı. Hanımefendi bu dünyadan iz bırakmadan silinmişti.” (Erendiz Atasü-Hanımefendi ile Kocakarı,  s. 170)

yazarlar

Selim İleri ve Ayşe Sarısayın’ın hazırladıkları ‘İlkgençlik Çağına Öyküler ‘ adlı yapıtta yeralan yazarların adları şöyle sıralanıyor: Ayşe Kulin, Nursel Duruel, Tomris Uyar, Aysel Özakın, Tezer Özlü, Deniz Kavukçuoğlu, Sevinç Çokum, Güven Turan, İnci Aral, Necati Tosuner,  Nazlı Eray, Necati Mert, Pınar Kür, Nemika Tuğcu, Erendiz Atasü, Mustafa Kutlu, M. Sadık Aslankara, Şiir Erkök Yılmaz, Hulki Aktunç,  Necati Güngör, Selim İleri, İzzet yaşar, Cemil Kavukçu, Feride Çiçekoğlu, Mahir Öztaş,  Nedim Gürsel, Ali Haydar Haksal, Hasan Özkılıç,  Refik Algan, Hüseyin Su,  Leyla Ruhan Okyay, Ayşe Kilimci, Kadri Öztopçu, Buket uzuner, Mehmet Günsür, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Murathan Mungan, Sezer Ateş Ayvaz, Ayşe Sarısayın, Fatih Özgüven, Mario Levi, Hasan Ali Toptaş,  Jale Sancak,  Özcan Karabulut, Yıldız Ramazanoğlu,  Yiğit Bener,  Ahmet Ümit, Birsen Ferahlı, Cihan Aktaş,  Necip Tosun.

“babamı görmeye gidiyoruz. Çok seviniyorum. Ona bir demet papatya götürüyorum. Çok sever de. Babam çiçekler gibi  gruplansaydı, beyaz renklilere sokardım onu. Bana hep sevginin beyaz, sevincin toz pembe, coşkunun da kırmızı söylerdi.Ama en çok sevgi ve beyaz…” (Buket Uzuner- Bir Kız Çocuğu Elinde Çiçekler ve Şarkı Söylüyor, s.341)

Selim İleri ve Ayşe Sarısayın’ın hazırladığı’İlkgençlik Çağına Öyküler-3’ adlı seçki edebiyatımızın usta adlarının güzel ürünlerinden örnekler  sunuyor. Önerilir…

 Mustafa ASLAN

——————————-

İlkgençlik Çağına Öyküler, Selim İleri-Ayşe Sarısayın, I. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2014

 

————————————————————-

 

bellek:

İlk iki ciltte kimler vardı?

İlk ciltte yer alan yazarlar ve yapıtlar:

Samipaşazade Sezai (pandomima), Hüseyin Rahmi Gürpınar (Menekşe Kalfa’nın Savunması), Halit Ziya Uşaklıgil (Kar Yağarken), Ahmet Hikmet Müftüoğlu (İlk Görücü), Halide Edip Adıvar (Kubbede Kalan Hoş Sada), Memduh Şevket Esendal (Karısının Kocası), Abdülhak Şinasi Hisar (Kanlıca’daki Yengemiz), Ömer Seyfettin (Yüksek Ökçeler), Halikarnas Balıkçısı (Gündüzünü Kaybeden Kuş), Sabahattin Ali (Isınmak İçin), Kemal Bilbaşar (Sümbül), Kemal Tahir (Rayların Saati), Orhan Kemal (Çikolata), Haldun Taner (Konçinalar), Peride Celal (Açık Oturum), Samim Kocagöz (Bir Garip Kişi), Tarık Buğra (Oğlumuz), Sabahattin Kudret Aksal (Ev ve Ölü).

 

‘İlkgençlik Çağına Öyküler’ in ikinci cildinde yer alan yazar ve yapıtlardan kimileri ise şunlardır:Necati Cumali (Yalnız Kadın), Yusuf Atılgan (Saatlerin Tıkırtısı),Zeyyat Selimoğlu (Taş İskele Üzerine Ayaklar, ve…), Oktay Akbal (Yalnızlık Bana Yasak), Yaşar Kemal (Yatak), Muzaffer Hacıhasanoğlu (Davulcu), Neihe Meriç (Ümit Fakirin Ekmeği), Mehmet Başaran (Güzün Ucu), Talip Apaydın (Boşlukta)Erhan Bener (Alabalık),Fakir Baykurt (Büyük Mağazada İşçiler), Bilge karasu (Şarkısız Gecelerin İlki), Leyla Erbil (Bay Suret), Tarık Dursun K. (Mahcup Delikanlı), Ayhan Bozfırat (Çocukluk), Bekir Yıldız (Tahir Usta), Orhan Duru (Kaplumbağa Taşıyan Çocuk), Selçuk Baran (Işıklı Pencereler), Sezai Karakoç (Bağbozumu), Tahsin Yücel (Gene Ağlatmışlar Kara Gözünden), Adnan Özyalçıner (Mis Gibi Anadol) Demirtaş Ceyhun (Babam ve Oğlum), Oğuz Atay (Demiryolu Hikayecileri-Bir Rüya), Yiğit Okur (Bensiz Bir Yer),Demir Özlü (Yerebatan), Erdal Öz (Masa), Ferit Edğü (Büyük Usta’yı Ziyaret), Nihat Ziyalan (Ayçelen), Onat Kutlar (Kül Kuşları), Sevgi Soysal (Deli Tank ve Çocuk), Ayla Kurlu (Eski Bir Türküye Ağıt), Emine Işınsu (Kayısı Kurusu), Füruzan (Parasız Yatılı), Mıgırdıç Magrosyan (Bizler), Osman Şahin (Fırat’ın Cinleri), Cahit Zarifoğlu (Sizi Görmeliydim), Rasim Özdenören (Ölünün Odaları).

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016