OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İLKGENÇLİK ÇAĞINA ÖYKÜLER-mustafa aslan

İLKGENÇLİK ÇAĞINA ÖYKÜLER

 

Selim İleri’nin hazırladığı ‘İlkgençlik Çağına Öyküler’  Everest Yayınları’ndan iki kitap olarak yayımlandı.

 

Edebiyat tarihi

 

İki cilt olarak yayımlanan ‘İlkgençlik Çağına Öyküler’  de gençlere Türk Edebiyatı’nın izlediği tarihsel yolu gösterme özelliği taşıyan  kitaplar. İzlenen yol Samipaşazade Sezai’den günümüze uzanan bir çizgide gençlere yönelik yapıt ve yazarları da ortaya çıkarıyor. Birinci ciltte yer alan yazarlar ve yapıtlar arasında kimileri şunlardır:Samipaşazade Sezai (pandomima), Hüseyin Rahmi Gürpınar (Menekşe Kalfa’nın Savunması), Halit Ziya Uşaklıgil (Kar Yağarken), Ahmet Hikmet Müftüoğlu (İlk Görücü), Halide Edip Adıvar (Kubbede Kalan Hoş Sada), Memduh Şevket Esendal (Karısının Kocası), Abdülhak Şinasi Hisar (Kanlıca’daki Yengemiz), Ömer Seyfettin (Yüksek Ökçeler), Halikarnas Balıkçısı (Gündüzünü Kaybeden Kuş), Sabahattin Ali (Isınmak İçin), Kemal Bilbaşar (Sümbül), Kemal Tahir (Rayların Saati), Orhan Kemal (Çikolata), Haldun Taner (Konçinalar), Peride Celal (Açık Oturum), Samim Kocagöz (Bir Garip Kişi), Tarık Buğra (Oğlumuz), Sabahattin Kudret Aksal (Ev ve Ölü).

 

‘İlkgençlik Çağına Öyküler’ in ikinci cildi gençlerin çağdaş edebiyatımızın tanıyıp sevmeleri açısından son derece dikkate değer bir yapıt. İkinci kitapta yer alan yazar ve yapıtlardan kimileri ise şunlardır:Necati Cumali (Yalnız Kadın), Yusuf Atılgan (Saatlerin Tıkırtısı),Zeyyat Selimoğlu (Taş İskele Üzerine Ayaklar, ve…), Oktay Akbal (Yalnızlık Bana Yasak), Yaşar Kemal (Yatak), Muzaffer Hacıhasanoğlu (Davulcu), Neihe Meriç (Ümit Fakirin Ekmeği), Mehmet Başaran (Güzün Ucu), Talip Apaydın (Boşlukta)Erhan Bener (Alabalık),Fakir Baykurt (Büyük Mağazada İşçiler), Bilge karasu (Şarkısız Gecelerin İlki), Leyla Erbil (Bay Suret), Tarık Dursun K. (Mahcup Delikanlı), Ayhan Bozfırat (Çocukluk), Bekir Yıldız (Tahir Usta), Orhan Duru (Kaplumbağa Taşıyan Çocuk), Selçuk Baran (Işıklı Pencereler), Sezai Karakoç (Bağbozumu), Tahsin Yücel (Gene Ağlatmışlar Kara Gözünden), Adnan Özyalçıner (Mis Gibi Anadol) Demirtaş Ceyhun (Babam ve Oğlum), Oğuz Atay (Demiryolu Hikayecileri-Bir Rüya), Yiğit Okur (Bensiz Bir Yer),Demir Özlü (Yerebatan), Erdal Öz (Masa), Ferit Edğü (Büyük Usta’yı Ziyaret), Nihat Ziyalan (Ayçelen), Onat Kutlar (Kül Kuşları), Sevgi Soysal (Deli Tank ve Çocuk), Ayla Kurlu (Eski Bir Türküye Ağıt), Emine Işınsu (Kayısı Kurusu), Füruzan (Parasız Yatılı), Mıgırdıç Magrosyan (Bizler), Osman Şahin (Fırat’ın Cinleri), Cahit Zarifoğlu (Sizi Görmeliydim), Rasim Özdenören (Ölünün Odaları).

 

Selim İleri, İlkgençlik Çağına Öyküler’ in ikinci cildine yazdığı kısa önsözde, “Bu seçkinin birinci kitabını okumuş olanlar Türk öykücülüğünün usul usul yenilenişine de tanıklık ettiler. Bu yenileniş, bu gelişme Sait Faik’ten, Ziya Osman Saba’dan sonra büsbütün ve birdenbire hız kazanır.”

 

Tarih ve insan izini sürmek

 

‘İlkgençlik Çağına Öyküler’  de okur sadece edebiyat tarihi açısından bilgilendirilmiyor. Toplumumuzun ve insanımızın yaşadıklarını da gözler önüne seriyor. Samipaşazade ile başlayan tarihi yolculuğumuz Osmanlı’dan başlayarak adım adım bizi Cumhuriyet’e giden yola doğru itekliyor. Nahit Sırrı Örik, Abdülhak Şinasi Hisar, Ömer Seyfettin ve Halide Edip Adıvar’la bu yola girdiğimizin imlerini veriyor.

 Selim İleri’nin hazırladığı İlkgençlik Çağına Öyküler’ okuyana edebiyatımızın ve insanımızın gelişimini gösteren birbirinden güzel ürünleri bağrında toplayan bir güldeste.

 

———————————–

 

*İlkgençlik Çağına Öyküler-Birinci Cilt, Hazırlayan Selim İleri, 14. Baskı:Mart 2010, Everest Yayınları, İstanbul

*İlkgençlik Çağına Öyküler-İkinci Cilt, Hazırlayan Selim İleri, 14. Baskı:Mart 2010, Everest yayınları, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016