OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

İkinci Dünya Savaşının Kökenleri

IMAG3280İkinci Dünya Savaşının Kökenleri

 

A.J.P. Taylor’ın ‘İkinci Dünya Savaşının Kökenleri’ adlı yapıt Alfa yayınları Tarih Dizisinden okurla buluşturuldu.

konular

A.J.P. Taylor’ın ‘İkinci Dünya Savaşının Kökenleri’ adlı kitabında yer alan konuları şöyle sıralayabiliriz:Unutulan  sorun, Birinci Dünya Savaşının mirası, Savaştan sonraki on yıl, Versailles’ın sonu, Habeşistan Hadisesi ve Locarno’nun sonu, Yarı silahlı barış, 1936-1938, Anschluss:Avusturya’nın sonu, Çokoslovakya krizi, Altı aylık barış, Sinir savaşı, Danzig Savaşı konularının yanı sıra yapıtta Almanya’nın iki savaş arası dönemdeki haritası ve Avrupa’nın iki savaş arası dönemdeki haritası yer alıyor.

“Savaşın diğer  bir derin nedeni 1939’dan önce çok tartışıldı. Ekonomik şartların kaçınılmaz olarak savaşa götürdüğüne inanıldı. Bu, ödenemin kabul gören Marksist doktriniydi ve sürekli olarak ileri sürülmesi yoluyla kendilerini Marksist olarak adlandırmayan pek çok kişi tarafından da kabullenildi. Bu yeni bir düşünceydi. Marx, şahsen bu düşünce hakkında hiçbir şey bilmemekteydi.” (s.149)

hitler tek suçlu mu?

İkinci Dünya Savaşı ile ilgili yazılan inceleme /araştırma kitaplarında genellikle suçlu olarak Hitler gösteriliyor. Acılı dönem olarak da adlandırabileceğimiz İkinci Dünya Savaşı yıllarının sorumlusu insanlığın yüz karası olarak sunuluyor, Hitler kaynakların çoğunda. ‘İkinci Dünya Savaşının Kökenleri’ adlı yapıtında A.J. P. Taylor bilinenlerin tersini söylüyor. Bilinenlerin aksine uluslararası kimi gelişmelerden ve aktörlerden söz ediliyor, bu kitapta.

“Hitler’in hedefi Polonya’nın yıkılması değil, bu ülkeyle ittifaktı. Danzig, aradan çıkarılması gereken, yorucu bir başlangıçtı. Beck ise eskisi gibi, bu sorunu arada tutmayı sürdürdü. Danzig Polonya ile Almanya arasında durduğu sürece rahatsız edici Alman ittifakı teklifinden kaçabileceğini ve böylelikle Polonya’nın bağımsızlığını koruyabileceğini düşündü.” (s.272)

II. Dünya Savaşının bilinenlşerin de dışında nedenlerinin dile getirildiği  bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor, ‘İkinci Dünya Savaşının Kökenleri’ adlı yapıt.

Mustafa ASLAN

————————

İkinci Dünya Savaşının Kökenleri, A.J.P Taylor, I. Basım:Alfa Yayınları tarih Dizisi, İstanbul, Nisan 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016